Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz alarmuje, że drastycznie spada liczba mieszkańców Jasła

GM
Pełne sale niemowląt, to w jasielskim szpitalu coraz rzadszy widok. Spadająca liczba urodzeń w niedalekiej przyszłości negatywnie wpłynie na rozwój miasta.
Pełne sale niemowląt, to w jasielskim szpitalu coraz rzadszy widok. Spadająca liczba urodzeń w niedalekiej przyszłości negatywnie wpłynie na rozwój miasta. fot. Archiwum Polska Press
Od 2017 roku liczba ludności w Jaśle zmniejszyła się o 1405 osób, a w powiecie jasielskim o 2164. Wyhamowała natomiast spadająca liczba zawieranych małżeństw. W mieście Jaśle ilość zawartych małżeństw pozostała na poziomie z 2020 roku (111), a powiecie jasielskim wzrosła o 84 (zawarto 504 małżeństwa).

Przyrost naturalny dla Jasła, a więc różnica między liczbą urodzeń a liczbą zgonów począwszy od 2017, aż do 2021 roku osiągał wartości ujemne, co oznacza, że każdego roku więcej mieszkańców umierało niż się rodziło. Statystyki, którymi dysponuje miejski urząd stanu cywilnego pokazują, że licząc od 2019 roku ujemny współczynnik przyrostu naturalnego dla Jasła rok do roku wzrasta aż dwukrotnie. Zgodnie z danymi pochodzącymi z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Jaśle na koniec września 2022 roku przyrost naturalny nadal był ujemny i wynosił -136 (odnotowano 281 zgonów, przy 145 urodzeniach).

Jaślanie chętnie migrują na wieś

Na ogólną liczbę ludności miasta Jasła duży wpływ mają także migracje. Z analizy danych GUS wynika, że saldo migracji (różnica między liczbą osób, które napłynęły, a liczbą osób, które opuściły dane terytorium) w roku 2021 roku wzrosło i wynosiło - 260 osób. W 2021 r. w odnotowano również wzrost salda migracji wewnętrznych - 421osób zdecydowało się opuścić Jasło zmieniając swe miejsce zamieszkania na inną miejscowość w obrębie kraju (w analogicznym okresie roku 2020 było to 409 osób), a 163 osoby przybyły do Jasła z planami zamieszkania w jego obrębie - tutaj również odnotowuje się spadek w porównaniu do roku 2020 o 49 osób. W 2021 r. znacznie więcej osób zdecydowało się na powrót z zagranicy (25 mieszkańców) niż wyjechało (2 osoby) z kraju z zamiarem osiedlenia się.

W latach 2017-2018 zdecydowanie przeważającą tendencją migracji wewnętrznych był kierunek z miasta na wieś. W 2019 r. zauważalne było wyrównywanie się kierunków migracji wewnętrznych - 245 osób wymeldowało się do miast, a 257 na tereny wiejskie. Od roku 2020 ponownie wyraźnie widoczny jest wzrost liczby wymeldowań na wieś.

Rośnie liczba emerytów

Począwszy od 2017 roku zauważalny jest w Jaśle niewielki wzrost ludności w wieku przedprodukcyjnym (do 17 roku życia), natomiast z roku na rok następuje spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym oraz wzrost liczby ludności w wieku emerytalnym. Wzrasta także wskaźnik obciążenia demograficznego (liczba osób w wieku nieprodukcyjnym na 100 osób w wieku produkcyjnym). Dane, które pokazaliśmy wskazują na zauważalne w Jaśle, podobnie jak w całym kraju problemy demograficzne. Negatywne zjawiska demograficzne z roku na rok się nasilają.

- Z punktu widzenia dalszego rozwoju miasta konieczne jest zatrzymanie niekorzystnych tendencji demograficznych związanych z ujemnym przyrostem naturalnym, starzeniem się społeczeństwa i ujemnym saldem migracji – czytamy w analizie dotyczącej przyszłości miasta Jasła. Na podstawie opisanych procesów gospodarczych, i demograficznych, biorąc także pod uwagę dużą dynamikę zdarzeń i niepewności, które mają miejsce w ostatnich latach władze Jasła prognozują, że rok 2023 będzie trudnym okresem, wymagającym wielu kompleksowych rozwiązań oraz wsparcia lokalnej gospodarki.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto