Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Delegacja Austriackiego Czarnego Krzyża na cmentarzach wojennych w naszym regionie

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Delegacja Austriackiego Czarnego Krzyża odwiedziła cmentarze wojenne w Nowym Żmigrodzie, Łysej Górze, Dębowcu, Woli Cieklińskiej, Cieklinie i Tarnowcu
Delegacja Austriackiego Czarnego Krzyża odwiedziła cmentarze wojenne w Nowym Żmigrodzie, Łysej Górze, Dębowcu, Woli Cieklińskiej, Cieklinie i Tarnowcu Krystian Gaworowski/ Gmina Nowy Żmigród, Gmina Dębowiec, Gmina Tarnowiec
Przedstawiciele Austriackiego Czarnego Krzyża odwiedzili cmentarze z I wojny światowej znajdujące się w Nowym Żmigrodzie, Łysej Górze, Dębowcu, Cieklinie, Woli Cieklińskiej i Tarnowcu.

Nekropolie z czasów I wojny światowej odwiedzili przewodniczący Austriackiego Czarnego Krzyża - Oddział w Styrii płk Dieter Allesch, kurator Austriackiego Czarnego Krzyża Helfried Grandl, konsul generalny Austrii w Krakowie Martin Gärtner, konsul honorowy Austrii w Lublinie Piotr Majchrzak, z Konsulatu Austrii w Lublinie Rafał Dudek oraz społecznik z Krosna, współpracownik i przyjaciel Austriackiego Czarnego Krzyża Bogdan Jezierski.

Delegacja austriacka - wraz z wójtem Nowego Żmigrodu Grzegorzem Barą oraz pracownikami UG Elżbietą Piotrowską, Olgą Szarzyńską i Krystianem Gaworowskim - odwiedziła miejsca pochówku żołnierzy zaborczych armii, walczących podczas I wojny światowej - cmentarze wojenne nr 8 w Nowym Żmigrodzie i nr 9 w Łysej Górze.

W gminie Dębowiec, Austriakom towarzyszyła delegacja Urzędu Gminy w Dębowcu z wójtem Marcinem Bolkiem, przewodniczącą rady gminy Teresą Pachaną i sekretarzem gminy Piotrem Zołą. Wspólnie odwiedzili cmentarze wojenne nr 11 w Woli Cieklińskiej, nr 14 w Cieklinie i nr 18 w Dębowcu. Goście z Austrii wyrazili wdzięczność za dbałość w utrzymaniu miejsc pamięci.

Podczas wizyty w Tarnowcu delegacja Austriackiego Czarnego Krzyża oraz wójt Gminy Tarnowiec Agata Augustyn, przewodniczący rady gminy Jarosław Pękala i sekretarz gminy Przemysław Majka złożyli wiązanki kwiatów na żołnierskich mogiłach na cmentarzu nr 19 w Tarnowcu. Goście wielokrotnie podczas wizyty wyrażali swoją aprobatę za dbałość Gminy Tarnowiec o cmentarz z I wojny światowej.

Austriacki Czarny Krzyż powstał w 1919 roku. Ma swoją siedzibę w Wiedniu. Organizacja zajmuje się utrzymaniem oraz budową cmentarzy i grobowców dla ofiar cywilnych, prześladowań politycznych oraz żołnierzy, m.in. opieką nad cmentarzami wojskowymi z okresu I wojny światowej, nie tylko z mogiłami żołnierzy armii austro-węgierskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto