Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyrekcja MOSiR w Jaśle szuka oszczędności. Na pierwszy ogień idzie kryta pływalnia

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Miłośnicy porannego pływania, którzy codziennie mogli korzystać z jasielskiego basenu będą zawiedzeni. W ramach oszczędności spółka ogranicza funkcjonowanie pływalni. We wtorki i środy basen będzie czynny nie od godz. 6, ale od 14. - Jest to zapewne jedyny sposób, żeby ograniczyć koszty – nie ukrywa Roman Stygar, zastępca dyrektora MOSiR w Jaśle.

Na ostatniej sesji rady miasta Jasła odbyła się dyskusja na temat oszczędności w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. - Ze względu na rosnące koszty zwłaszcza energii, dyrektor MOSiR zaproponował wyłączenie części funkcjonowania tego obiektu dwa dni w tygodniu: wtorek i środa obiekt byłby otwarty od godziny 14, a nie jak dotychczas od 6 rano. To godziny najmniej obłożone, a daje to możliwość ograniczeń kadrowych – tłumaczy Jacek Borkowski, skarbnik Jasła. Oszczędności, jakie wynikną ze skróconych godzin otwarcia, to kwota około 40 tysięcy złotych do końca tego roku.

- Jest to zapewne jedyny sposób, żeby ograniczyć koszty. Ograniczymy pracę ratowników – 2,5 etatu, firmy sprzątającej, kasjerki. Nie chcemy całkowicie zamykać na godziny przedpołudniowe, bo są osoby, które korzystają z basenu przed pracą. Wykonaliśmy analizę na przestrzeni kilku miesięcy i wyszło, że te dwa dni w tygodniu do godziny 14 są najmniej oblegane – mówił zastępca szefa MOSiR.

Pytania radnych

- Rozumiem, że zmniejszenie ilości godzin we wtorek i środę o łącznie 16 godzin – będzie powodowało zwolnienie osób, które są na etatach, lub zatrudnieni na czas określony. Wiemy, że największe skutki finansowe są związane z płacami. Czy będzie jednak zachowana ilość tych pracowników i mają pewną pracę? – pytał radny Kazimierz Mikrut.

Zastępca dyrektora Roman Stygar wyjaśniał, że skrócenie godzin otwarcia basenu nie będzie kolidowało z godzinami nauki pływania. – Takie zajęcia odbywają się zazwyczaj po południu – tłumaczył. Roman Stygar wyjaśnił, że w tygodniu nadzór nad osobami korzystającymi z krytego basenu sprawują ratownicy zatrudnieni przez MOSiR, natomiast w weekendy wykorzystywane są osoby z prywatnej firmy. – Jeśli chodzi o ratowników, to jeden z nich wyraził wolę przejścia na pół etatu. Borykaliśmy się z problemami kadrowymi, bo płaca ratownika nie zachęca do pracy na tym stanowisku. Jeśli chodzi o kasjerki, to dwie dniówki kasjerek zostaną zadysponowane na innych obiektach. Z kolei firma sprzątająca jest zewnętrzna, więc umowa została skonstruowana w ten sposób, że możemy ograniczyć lub zwiększyć godziny pracy firmy zewnętrznej – tłumaczył gospodarz MOSiR.

Skarbnik miasta Jacek Borkowski dodał, że jeśli zmiany wprowadzone z pływalni nie spotkają sprzeciwu mieszkańców, to podobne ograniczenia – celem oszczędności – będą wprowadzane na innych miejskich obiektach.

Część radnych przeciwna zmianom

Sześciu radnych z klubu „Jaślanie” sprzeciwia się ograniczeniom. – Nie jestem zwolennikiem, by zawężać ofertę MOSiR-u. To będzie tak, że czym będziemy ją bardziej zawężać, tym będziemy mieć mniejsze dochody i będziemy wpadać w pętle. Bardziej byłbym zwolennikiem oszczędności, outsorcowania usług – zaznaczył radny Andrzej Czernecki. Dodał, że MOSiR powinien mieć szeroką ofertę, by była szansa na dochody.

Roman Stygar tłumaczył, że podobne rozwiązanie wprowadzono m.in. na miejskim obiekcie w Dębicy i nie przyniosło to szkody zarówno dla korzystających, jak i dla budżetu ośrodka sportu.

Po dyskusji przystąpiono do głosowania i tak 6 radnych było przeciw podjęciu uchwały: Elżbieta Bernal, Andrzej Czernecki, Krzystof Czeluśniak, Mariola Mazur, Małgorzata Rymarz, Maria Kluz. Wstrzymał się Józef Twarduś, a udziału w głosowaniu nie brał przewodniczący Henryk Rak. Za projektem zmniejszenia godzin otwarcia krytej pływalni głosowali: Andrzej Dybaś, Iwona Dziedzic, Mariusz Filip, Kazimierz Mikrut, Jerzy Okarma, Jan Pierzchała, Krystyna Sikora, Agnieszka Sobczyk, Marcin Węgrzyn, Bogusława Wójcik, Bogdan Ziemba oraz Leszek Znamirowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto