MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal historyczny w Osieku Jasielskim. Podsumowanie projektu o bohaterach Niepodległej

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
W Gminie Osiek Jasielski zakończył projekt „Pamięć o bohaterach i wydarzeniach budujących Niepodległe Państwo Polskie”
W Gminie Osiek Jasielski zakończył projekt „Pamięć o bohaterach i wydarzeniach budujących Niepodległe Państwo Polskie” GOKiBP Osiek Jasielski
Festiwal historyczny i koncert piosenek patriotycznych zakończył projekt „Pamięć o bohaterach i wydarzeniach budujących Niepodległe Państwo Polskie” realizowany od 26 lutego br. przez Gminny Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną w Osieku Jasielskim.

Cykl imprez został dofinansowany 39 tysiącami złotych przez Biuro „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Projekt miał charakter kulturalno – patriotyczny, mający na celu uczczenie wydarzeń z lat 1768-1989, które związane są z odbudową państwa polskiego, a także popularyzację wiedzy na temat przebiegu i skutków Konfederacji Barskiej oraz obrad Okrągłego Stołu wśród społeczności lokalnej, a przede wszystkim młodego pokolenia. Pamięć o historii i budowanie świadomości historycznej jak również dziedzictwa narodowego.

W Szkole Podstawowej w Osieku Jasielskim przeprowadzone były prelekcje historyczne, w sali widowiskowej GOKiBP była dostępna wystawa przedstawiająca przebieg Konfederacji Barskiej na terenach obecnej gminy Osiek Jasielski oraz zasłużone postacie związane z wydarzeniami.

Przeprowadzony został konkurs historyczny wiedzy na temat przebiegu i skutków Konfederacji Barskiej oraz obrad Okrągłego Stołu, do którego przystąpiło 23 uczniów ze Szkół Podstawowych w Osieku Jasielskim, Zawadce Osieckiej i Samoklęskach.

W ramach projektu na ścianie budynku GOKiBP od strony wejścia do Szkoły Podstawowej w Osieku Jasielskim powstał mural przedstawiający Kazimierza Pułaskiego, jednego z dowódców Konfederacji Barskiej.

W kwietniu w sali widowiskowej GOKiBP odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Chóru Echo z Krosna. Oprócz pięknych pieśni patriotycznych były wzruszające wiersze o Ojczyźnie i prezentacja multimedialna.

Podsumowaniem projektu był Festiwal Historyczny na Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnym. Tam też odbył się koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu folkowo-podwórkowej kapeli ,,Tanie Dranie’’ poświęcony idei wolności. Agencja Eventów Historycznych Sarmata z Sandomierza przygotowała piknik historyczny dotyczący Konfederacji Barskiej, na którym prezentowano mundur i ekwipunek żołnierza regularnych formacji piechoty z XVIII w. połączony z pokazem musztry i obsługi broni czarnoprochowej. Przedstawiono ciekawostki związane z realiami służby wojskowej w XVIII - wiecznej piechocie. Była prezentacja obsługi armaty – falkonetu, gawęda o szablach i pokaz szermierki połączony ze scenką humorystyczną z udziałem osób z publiczności oraz gry i zabawy szermiercze dla dzieci i młodzieży. Podczas całego pikniku funkcjonował mały obóz historyczny w którym można było przymierzyć elementy stroju, uzbrojenia czy ekwipunku z czasów staropolskich, porozmawiać z ludźmi wcielającymi się w role szlachty czy żołnierzy, zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.

Dzieci miały zjeżdżalnie, a dla uczestników festiwalu i gości przygotowano poczęstunek przez KGW Osiek Jasielski i Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych, organizacje społeczne, które były partnerami w projekcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto