Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasielski sztandar wciąż bez zgody na nadanie. Ratusz czeka na nią już ponad półtora roku

Jakub Hap
Jakub Hap
Sztandar Jasła złożony jest z dwóch płatów materiału z haftowanymi emblematami. Po stronie głównej (awers) widnieje godło Polski, na odwrocie (rewers) umieszczone zostały herb i nazwa miasta, oraz rok nadania mu praw miejskich - 1365. Ratusz zapewnia, że zrealizowany projekt spełnia wszelkie wymagane wytyczne.
Sztandar Jasła złożony jest z dwóch płatów materiału z haftowanymi emblematami. Po stronie głównej (awers) widnieje godło Polski, na odwrocie (rewers) umieszczone zostały herb i nazwa miasta, oraz rok nadania mu praw miejskich - 1365. Ratusz zapewnia, że zrealizowany projekt spełnia wszelkie wymagane wytyczne. mat. Urzędu Miasta w Jaśle
Od ponad półtora roku samorząd Jasła czeka na decyzję Komisji Heraldycznej, umożliwiającej nadanie miejskiego sztandaru. Reprezentacyjna chorągiew miasta nad Wisłoką, Ropą i Jasiołką wykonana została w 2020 r.

O tym, że Jasło będzie miało swój sztandar zdecydowano przed przeszło pięciu laty. Został zaprojektowany i zamówiony za pieniądze osób prywatnych, które założyły Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru Miasta Jasła, radnych miejskich obecnej i poprzedniej kadencji oraz jasielskiego samorządu. Odbiór gotowego sztandaru nastąpił w styczniu 2020 r. Sześć miesięcy później magistrat złożył wniosek do Komisji Heraldycznej (organ doradczy ministra spraw wewnętrznych i administracji ws. związanych z heraldyką i weksylologią - red.) o wydanie opinii na jego temat.

- W styczniu 2022 r. komisja odpowiedziała, podnosząc zarzut i powołując się na opinię dot. flagi Jasła z 2005 r., że wizerunek herbu powinien być przedmiotem poszerzonych badań heraldycznych, mimo tego opinia dot. flagi, na której widnieje wizerunek herbu była pozytywna, a komisja w swoim stanowisku jedynie zachęcała miasto do przeprowadzenia badań na temat barw i pozostałych elementów herbu - wyjaśniała nam kilka miesięcy temu Agata Koba, rzecznik Urzędu Miasta w Jaśle.

W marcu ub. roku ratusz w obszernym piśmie odniósł się do stanowiska komisji, kierując do niej nowy wniosek do zaopiniowania. Choć został wysłany ponad półtora roku temu, odpowiedzi jak nie było, tak nie ma. Ani ze strony Komisji Heraldycznej, ani Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- W najbliższym czasie wyślemy ponownie pismo, by ministerstwo odniosło się do naszego wniosku - napisała nam w czwartek rzecznik jasielskiego magistratu.

Sztandar Jasła złożony jest z dwóch płatów materiału z haftowanymi emblematami. Po stronie głównej (awers) widnieje godło Polski, na odwrocie (rewers) umieszczone zostały herb i nazwa miasta, oraz rok nadania mu praw miejskich - 1365. Ratusz zapewnia, że zrealizowany projekt spełnia wszelkie wymagane wytyczne. Po akceptacji Komisji Heraldycznej sztandar ma uświetniać rozmaite jasielskiej uroczystości. Na oficjalne nadanie i zaprezentowanie czeka od wielu miesięcy w Muzeum Regionalnym w Jaśle.

Skontaktowaliśmy się z Komisją Heraldyczną, by poznać powody braku jej decyzji w sprawie sztandaru. Odesłano nas do rzecznika MSWiA. Przesłaliśmy mu maila w tej sprawie i czekamy na odpowiedź.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jasielski sztandar wciąż bez zgody na nadanie. Ratusz czeka na nią już ponad półtora roku - Nowiny

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto