Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KK-T JDK i PTTK Jasło zapraszają na wycieczkę. Zimowe wędrowanie ścieżkami dwóch pogórzy

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze Oddział w Jaśle zaczynają sezon turystyczny 2024 od zorganizowania wycieczki na dwa pogórza: Ciężkowickie i Rożnowskie, będące częścią Pogórza Karpackiego. Wyjazd w sobotę, 27 stycznia.

Program wycieczki obejmuje zwiedzanie Rzepiennika Suchego i Jastrzębi oraz przechadzkę około 4-kilometrową, łatwą trasą z Żurowej – tzw. Ostrego Kamienia do Bacówki na Brzance.

Rzepiennik Suchy (województwo małopolskie, powiat tarnowski, gmina Rzepiennik Strzyżewski) – wieś leżąca na Pogórzu Ciężkowickim, na szerokim bezleśnym dziale 360 – 400 m n.p.m. Na jego terenie znajduje się zabytkowy budynek szkoły ludowej z 1888 r. oraz Izba Regionalna „Zapiecek” im. Seweryna Udzieli, założona w 2002 r. w Gminnym Ośrodku Kultury, w której zgromadzono różne zabytkowe przedmioty związane z regionem.

Jastrzębia (województwo małopolskie, powiat tarnowski, gmina Ciężkowice) – miejscowość położona w dolinie potoku Jastrzębianka oraz na pobliskich wzniesieniach Pogórza Rożnowskiego. Uchodzi za lokalną stolicę folkloru. Znana z Izby Regionalnej „Graciarnia” w miejscowym domu kultury. Jest to mini muzeum gromadzące najrozmaitsze eksponaty związane z dawnymi mieszkańcami Pogórza Ciężkowickiego, takie jak narzędzia gospodarskie oraz wyposażenie dawnych chat. Na szczególną uwagę zasługują narzędzia rzemieślnicze, m.in. do obróbki lnu, kowalskie, stolarskie oraz przyrządy pomiarowe.

Ostry Kamień w Żurowej – wychodnia na grzbiecie Góry Pasiej (527 m n.p.m.) w Paśmie Brzanki na Pogórzu Ciężkowickim, ustanowiona pomnikiem przyrody. Jest to skalna grzęda długość 40 metrów, szerokość od 3 do 16 m, o maksymalnej wysokości 8 m. Składa się z kilku głazów z widocznymi spękaniami.

Brzanka (534 m n.p.m.) – jeden z najwyższych szczytów na Pogórzu Ciężkowickim, w Parku Krajobrazowym Pasma Brzanki. Na zboczu góry stoi metalowa wieża widokowa oraz prywatna bacówka. Z wieży rozciągają się piękne widoki na Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Wyspowy oraz Tatry.

Termin wyjazdu: 27 stycznia 2024 r. (sobota), godz.8.00, sprzed JDK; powrót około godz. 20.00.
Koszt wyjazdu: 100 zł; członkowie PTTK, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi – 90 zł.

Zgłoszenia i wpłaty: w PTTK Oddział Jasło, ul. Floriańska 15, od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 17.00.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Informacja w JDK, tel. 514 284 625.

Uwaga: obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto