Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Monstrancję z XIX wieku odkryto w okolicach Dąbrowy koło Lubaczowa. Była zakopana w ziemi [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Monstrancję odkryto w lesie w okolicach wsi Dąbrowa w powiecie lubaczowskim.
Monstrancję odkryto w lesie w okolicach wsi Dąbrowa w powiecie lubaczowskim. Muzeum Kresów w Lubaczowie
Monstrancję służącą do wystawienia i adoracji Najświętszego Sakramentu, prawdopodobnie pochodząca z XIX wieku, znaleziono na terenie leśnictwa Łukawiec w powiecie lubaczowskim. Trwają ustalenia, z jakiego może pochodzić kościoła i ile lat znajdowała się w ziemi.

Monstrancja została znaleziona a terenie Leśnictwa Łukawiec w obrębie Nadleśnictwa Lubaczów. Ukryta była w płytkim dole na skraju zalesionego wyniesienia opadającego w dolinę, którą biegła niegdyś droga łącząca Łukawiec, z położoną w sąsiedztwie wsią Dąbrowa. Jak podaje Muzeum Kresów w Lubaczowie, szczęśliwym znalazcą był Klaudiusz Kotulak, który na Podkarpaciu prowadzi badania we współpracy z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Przemyślu.

Po zgłoszeniu odkrycia zebrana komisja z udziałem leśników, pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu i Muzeum Kresów w Lubaczowie, podjęła decyzję o przeprowadzeniu ratowniczych badań archeologicznych, mających na celu wydobycie obiektu.

- Po odkopaniu i wstępnym oczyszczeniu przeprowadzono wstępne oględziny znaleziska. Ustalono, że monstrancja została ukryta po wcześniejszym podzieleniu jej na trzy zasadnicze części. Eliptyczną stopę, trzon w formie nodusa i promienistą glorię z rezerwaculum, czyli przeszkloną puszką na hostię. Niestety nie zachował się tzw. melchizedech w formie półksiężyca na osadzenie samej hostii - informuje lubaczowskie muzeum.

Poszczególne elementy przetrwały różnym stanie. Najwięcej uszkodzeń i ubytków występuje w części promienistej glorii. Obiekt wykonany został ze złoconego i srebrzonego mosiądzu. Stopa i nodus są odlewane, bogato zdobione ornamentami roślinnymi. Na zwieńczeniu glorii zachowała się plakieta z wizerunkiem Trójcy Świętej ujęta przez dwa adorujące anioły, a całość wieńczy korona. Ustalono wysokość monstrancji na około 60 cm.

- Obecnie trwają wstępne prace konserwatorskie prowadzone przez pracowników Muzeum Kresów w Lubaczowie, do którego elementy monstrancji trafiły po odnalezieniu. Oględziny zabytku pozwalają stwierdzić, iż jest to interesujący przykład rzemiosła artystycznego z XIX w. - twierdza eksperci muzeum.

Zagadką pozostaje pochodzenie tego obiektu i powiązanie go z konkretną świątynią. Nie wiadomo, ile lat monstrancja leżała w ziemi. Być może ukryto ją tam w czasie II wojny światowej, ale to tylko przypuszczenia.

Muzeum Kresów w Lubaczowie prosi osoby mające informacje o pochodzeniu monstrancji o przekazywanie ich do tej placówki, nr tel. 16 632 18 02.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Monstrancję z XIX wieku odkryto w okolicach Dąbrowy koło Lubaczowa. Była zakopana w ziemi [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto