Na aktywnym przejściu dla pieszych w Święcanach mierzona jest prędkość samochodów

OPRAC.: BH
Starostwo Powiatowe w Jaśle
Udostępnij:
Aktywne przejście dla pieszych na drodze powiatowej w Święcanach przy miejscowej szkole podstawowej zostało 14 stycznia uroczyście oddane do użytku. Kosztowało prawie 230 tysięcy złotych. W 2021 r. na drogach powiatu jasielskiego wybudowano 7 przejść dla pieszych.

Przejście dla pieszych w Święcanach posiada pasy wibracyjno - akustyczne i radarowy wyświetlacz prędkości oraz jest oświetlone lampami hybrydowymi. Progi akustyczne, tj. poprzeczne linie koloru czerwonego o szerokości 12 cm, umieszczone w poprzek jezdni, mają za zadanie spowolnienie ruchu pojazdów poprzez efekt wibracyjno-akustyczny przed miejscem wymagającym ograniczenia prędkości. Wbudowany w tablice led radar mikrofalowy dokonuje pomiaru i wyświetla prędkość jadących samochodów. Przekroczenie dozwolonej prędkości sygnalizowane jest pulsującym czerwonym napisem „zwolnij”. Wyświetlany jest również komunikat informujący o grożącym mandacie wraz z punktami karnymi. Kierowca jadący zgodnie z przepisami nagrodzony zostaje zielonym komunikatem „dziękuję”. Odczytu statystyk oraz ich analizy dokonuje dołączona aplikacja komputerowa. Radarowy wyświetlacz prędkości jest zasilany energią słoneczną i w sezonie zimowym jest ustawiony na tryb zimowy, co nie generuje dodatkowych kosztów.

W 2021 r. w powiecie jasielskim wybudowano siedem przejść dla pieszych za łączną kwotę 1 147 789 zł, przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 849 920 zł oraz wsparciu finansowym gmin kwotą 90 245 zł. Budowa przejścia dla pieszych w ciągu drogi powiatowej nr 1827R Święcany - granica województwa - Szerzyny koło Szkoły Podstawowej w Święcanach kosztowała 227 720 zł. Gmina Skołyszyn dofinansowała inwestycję 10 tysiącami złotych.

Zrealizowane inwestycje miały na celu nie tylko poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych na przejściach i w ich pobliżu, ale przede wszystkim poprawę jakości życia mieszkańców.

Starosta Jasielski Adam Pawluś podziękował parlamentarzystom, rządowi i wojewodzie podkarpackiemu za wsparcie finansowe. Podkreślił, że w tym roku zarząd powiatu zamierza kontynuować budowę kolejnych przejść, aby poprawić bezpieczeństwo pieszych i podróżujących drogami powiatowymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Renault zamyka działalność w Rosji

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dominik Korsa
Mieszkam przy przejściu dla pieszych na drodze powiatowej, które ma te czerwone linie, ograniczenie do 40 km/h, mrugające pomarańczowe światła gdy zbliża się pieszy, czerwone maty antypoślizgowe przed przejściem, znak A-17 "Dzieci", znak A-17 "Dzieci" na pomarańczowej tablicy z napisem "Kierowco zwolnij" i namalowanym na jezdni znaku A-17 (wszystko symetrycznie z obu stron skrzyżowania)

Nie powstrzymuje to kierowców przed przekraczaniem prędkości na tym niebezpiecznym skrzyżowaniu i przejściu dla pieszych mimo bardzo ograniczonej widoczności przez łuki na jezdni. Większość kierowców i tak nie ustępuje pierwszeństwa pieszym (nawet dzieciom!).

Mam nadzieję, że w miejscu opisywanym w artykule będzie teraz bezpieczniej, ale nie spodziewanym się tego. Metoda "grzecznie proszę" nie działa. Ale nadzieja nie jest stracona, rozwiązanie jest proste! Wystarczy aby na środku dla pieszych umieścić azyl, który ułatwia przejście i wymusza na kierowcy zwolnienie aby ominąć wysepkę. Jeśli droga nie jest na tyle szeroka, aby taką wysepkę umieścić, to należy zrobić wyniesione przejście dla pieszych. W ostateczności można zainstalować światła drogowe wzbudzane przyciskiem. Ale zadziałają tylko wtedy, gdy kierowcą zapali się sygnał czerwony, a nie mrugający żółty (mrugający żółty po naciśnięciu przycisku jest na przykład na DK47 w Nowym Targu, kierowcy i tak się nie zatrzymują).

TLDR: Nie da się zrobić bezpiecznego przejścia dla pieszych jeśli chce się liczyć na dobroć kierowców
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie