Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera filmu o Rudolfie Weiglu. W tym roku przypada 140. rocznica urodzin naukowca, wynalazcy szczepionki przeciw tyfusowi

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Premiera filmu „Weigl – zwyciężyć tyfus” w reżyserii Marcina Głowackiego odbyła się w warszawskim kinie Luna
Premiera filmu „Weigl – zwyciężyć tyfus” w reżyserii Marcina Głowackiego odbyła się w warszawskim kinie Luna Krzysztof Żurad/Obiektyw Film Studio
Powstał film o Rudolfie Weiglu. Ogólnopolska premiera najnowszej produkcji realizowanej przez Obiektyw Film Studio „Weigl – zwyciężyć tyfus” w reżyserii Marcina Głowackiego odbyła się 20 listopada w warszawskim kinie Luna.

To pełnometrażowy film fabularny, opowieść o wybitnym uczonym profesorze Rudolfie Weiglu, który jako pierwszy na świecie w latach 20. XX wieku opracował skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu. W rolę profesora Rudolfa Weigla wciela się Marcin Kwaśny, a młodego Rudolfa zagrał Aleksander Talkowski.

W tym roku przypada 140. rocznica urodzin profesora Rudolfa Weigla, a jego geniusz pozostaje nadal aktualny dla współczesnych.

- Podczas pobytu we Lwowie rozmawiałem z profesorem Borysem Kuźminowem, dyrektorem Instytutu Badawczego Lwowskiego Narodowego Instytutu Medycznego we Lwowie, który potwierdził, że instytut nadal produkuje szczepionkę dla żołnierzy ukraińskich walczących w okopach tymi samymi metodami, które opracował profesor Rudolf Weigl 100 lat temu

– mówił podczas premiery Bogdan Miszczak, producent i pomysłodawca filmu.

Na widowni zgromadziło się ponad 200 osób, a wśród nich aktorzy: Marcin Kwaśny, Tomasz Stockinger, Peter Lucas, Maciej Słota, Aleksander Talkowski, Ludwik Borkowski; twórcy filmu: Marcin Głowacki – reżyser, Małgorzata Sobieszczańska – autorka scenariusza, Mariusz Konopka – autor zdjęć. Obecni byli również przedstawiciele sponsorów i samorządów wspierających produkcję, przedstawiciele branży filmowej i telewizyjnej oraz zaproszeni goście, a wśród nich licznie przybyła rodzina profesora Rudolfa Weigla oraz osoby związane ze Lwowem i Kresami Wschodnimi. Podziękowanie za wsparcie produkcji w imieniu podkarpackich samorządów odebrała burmistrz Jedlicza Jolanta Urbanik.

Produkcja filmu trwała dwa lata, zdjęcia realizowane były w Jaśle, Krośnie, Twierdzy Przemyśl Muzeum Fort XII Werner, Muzeum Historycznym w Dukli, w pałacu Załuskich w Iwoniczu, w sanockim skansenie oraz w Szkole Medycznej w Jaśle.

Film uzyskał dofinansowanie z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Produkcję wsparło Województwo Podkarpackie w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Sponsorem wspierającym jest Gaz-System. Produkcję wsparły też firmy lokalne oraz samorządy podkarpackie.

Rudolf Stefan Jan Weigl (1883 – 1957), polski biolog, wynalazca pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu, prekursor zastosowania wszy odzieżowej jako zwierzęcia laboratoryjnego do hodowli bakterii. Urodził się w rodzinie austriackiej, a po przedwczesnej śmierci ojca wychowywał się w polskiej tradycji kulturowej. Jego ojczym Józef Trojnar był profesorem gimnazjalnym w Jaśle i Stryju. Rudolf Weigl uczył się w tych szkołach, a następnie ukończył studia przyrodnicze na Uniwersytecie Lwowskim w 1907 r. Pracował na tej uczelni jako asystent prof. Józefa Nusbauma – Hilarowicza. W czasie I wojny światowej został powołany do wojska jako parazytolog. Rozpoczął badania nad tyfusem plamistym i roznoszącymi go wszami i wynalazł pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko tej groźnej chorobie.

Podczas okupacji niemieckiej nadal prowadził Instytut Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami na potrzeby armii niemieckiej. Znaleźli tam zatrudnienie profesorowie, których Niemcy nie zamordowali w nocy z 3 na 4 lipca 1941 r. na Wzgórzach Wuleckich. Nigdy nie podpisał volkslisty. Ocenia się, że uratował około 5 tysięcy osób, naukowców, w tym także żydowskiego pochodzenia, młodzieży akademickiej i gimnazjalnej zagrożonej wywozem do Niemiec, bojowników ruchu oporu. Szczepionka nielegalnie trafiała do ludności cywilnej, partyzantów, a także do warszawskiego getta.

Przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Lwowa w 1944 r. wyjechał do Krościenka nad Dunajcem. Odmówił ewakuacji do Niemiec. Znalazł schronienie u prof. Ludwika Sitowskiego. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Krakowie. Pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był zwalczany przez władze komunistyczne, które udaremniły mu przyznanie w 1948 r. Nagrody Nobla.
Zmarł nagle w Zakopanem 11 sierpnia 1957 r. Został pochowany w alei zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto