Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy PUP w Jaśle powstanie punkt doradztwa dla młodzieży

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Punkt doradztwa dla młodych zacznie funkcjonować od 1 września w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaśle
Punkt doradztwa dla młodych zacznie funkcjonować od 1 września w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaśle Fot. Bogdan Hućko
Od 1 września br. przy Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaśle zacznie funkcjonować punkt doradztwa dla młodzieży w ramach projektu „Czas na młodych”. Będzie realizowany do końca 2024 r.

Program w całości został sfinansowany z rezerwy Funduszu Pracy. PUP w Jaśle otrzymał promesę na 1 073 897,29 zł. Projekt będzie realizowany od 1 września br. do 31 grudnia 2024 r. Jest on skierowany do osób, które nie mają więcej niż 30 lat i są mieszkańcami powiatu jasielskiego.

Utworzony zostanie punkt doradztwa i informacji, oferujący kompleksowe wsparcie tj. poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy, dofinansowanie zatrudnienia młodych, dotacje na podjęcie działalności gospodarczej, informacje w zakresie pomocy społecznej, doradztwo psychologiczne, doradztwo w zakresie edukacji, doradztwo prawne i ekonomiczno-finansowe.

- Mamy już pieniądze na koncie. Jesteśmy przygotowani. Punkt doradztwa będzie mieścił się w naszej siedzibie przy ul. Rynek 18

– powiedział nam dyrektor jasielskiego PUP Janusz Pacher.

W założeniach ma się to przyczynić do zniwelowania barier wejścia na rynek pracy, powstałych m.in. z powodu pandemii COVID-19 oraz do poprawy sytuacji zawodowej osób do 30. roku życia.

Zabiegali o to starosta jasielski Adam Pawluś i poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca.

Promesę na 1 073 897,29 zł wręczyła dyrektorowi PUP w Jaśle Januszowi Pacherowi minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podczas uroczystej konferencji „Czas na młodych” w Lesznie.

Stopa bezrobocia w czerwcu br. w powiecie jasielskim wynosiła 12,3 proc. 18 sierpnia br. w jasielskim PUP było zarejestrowanych 4 709 osób bezrobotnych, w tym poniżej 30 roku życia 1279 osób.

Projekty mogły składać powiatowe urzędy pracy działające na terenie powiatów, w których udział osób młodych wśród zarejestrowanych bezrobotnych jest szczególnie wysoki (tj. przekracza średnią dla kraju). Podczas pilotażu zostaną przetestowane, przez okres od 12 do 18 miesięcy, możliwe modele punktów oferujących zintegrowane usługi dla osób młodych, wspierające zatrudnienie.

- Zależy nam na tym, żeby młode pokolenie miało jak najlepszy start w życiu zawodowym, bo to, jakie mamy pierwsze doświadczenia zawodowe, może wpływać i na samo podejście do pracy w kolejnych latach, i na możliwość ciekawego rozwoju zawodowego

– powiedziała minister Marlena Maląg.

- Złożone przez powiatowe urzędy pracy projekty są bardzo innowacyjne i przewidują nowe formy wsparcia dla osób młodych, pomagające im przełamać potencjalne bariery w podejmowaniu pracy. Bardzo liczę na dobre efekty tego pilotażu i mam nadzieję, że taka forma usług społecznych, sprawdzona już w wielu krajach, spotka się z dużym zainteresowaniem młodych osób także w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto