Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na utrudnienia na górskich szlakach w Polsce. Co cietrzewie i sokoły mają wspólnego z twoją wiosenną wycieczką?

Redakcja
Wideo
od 7 lat
Wybierasz się w góry na pierwszą wycieczkę tej wiosny? Warto być świadomym potencjalnych utrudnień i obostrzeń, które mogą występować na górskich trasach w Tatrach, Karkonoszach czy Beskidach. Przeglądy techniczne, okresy lęgowe ptaków oraz ochrona środowiska wymagają od nas zrozumienia i dostosowania się. Sprawdzamy, które szlaki są obecnie niedostępne dla turystów.

Spis treści

Zamknięte szlaki w Tatrach i Karkonoszach

Wiosna to doskonały czas na wycieczki w góry, gdzie przyroda budzi się do życia, a krajobrazy zachwycają swoją świeżością. Jednak przed planowaniem wyprawy warto pamiętać o możliwych utrudnieniach na szlakach, które mogą wystąpić ze względu na remonty oraz obostrzenia związane z ochroną przyrody.

Kobieta patrząca na panoramę Tatr
Wiosenna wycieczka w góry to doskonała okazja do odprężenia się i kontaktu z naturą. Jednak z uwagi na przeglądy techniczne w Beskidach oraz obostrzenia na szlakach w Tatrach i Karkonoszach, warto być przygotowanym na ewentualne utrudnienia. Marcin Madry/gettyimages.com/zdjęcie ilustracyjne

W Tatrach Park Narodowy wprowadził ograniczenia w dostępie do wybranych szlaków z powodu lęgu sokoła wędrownego. Drogi wspinaczkowe i trasy zjazdowe w okolicach Kościelca zostały zamknięte ze względu na obecność gniazd sokołów wędrownych. To ważna ochrona dla rzadkiego gatunku ptaka, który powrócił do tych terenów po długiej nieobecności.

Ptaki te założyły gniazda, które wymagają specjalnej ochrony, dlatego turyści muszą ograniczyć swoją aktywność w wyznaczonych obszarach. Dbając o środowisko naturalne, warto przestrzegać wytyczonych zasad.

Morskie Oko, Tatry
W Tatrach Park Narodowy wprowadził ograniczenia w dostępie do wybranych szlaków z powodu lęgu sokoła wędrownego. Cavan Images/gettyimages.com/zdjęcie ilustracyjne

Karkonoski Park Narodowy również podjął działania mające na celu ochronę zagrożonych gatunków ptaków, takich jak sokół wędrowny i cietrzew. W związku z okresem lęgowym tych zwierząt niektóre szlaki turystyczne będą zamknięte od marca do końca maja. Przed planowaną wycieczką warto sprawdzić, czy trasa nie jest objęta ograniczeniami.

Czytaj też: Uwaga na zamknięte szlaki w Karkonoskim Parku Narodowym. Ze spacerów tymi trasami musisz zrezygnować

Krajobraz Karkonoszy
Karkonoski Park Narodowy podjął decyzję o zamknięciu niektórych szlaków turystycznych na okres lęgów sokoła wędrownego i cietrzewia. Milena Pigdanowicz-Fidera/gettyimages.com/zdjęcie ilustracyjne

Remonty wyciągów w Beskidach

W Beskidach planowane są przeglądy techniczne kolejek linowych na różnych trasach. W związku z tym turyści mogą napotkać utrudnienia w korzystaniu z niektórych wyciągów w okresie od marca do kwietnia.

Warto sprawdzić harmonogram prac i dostosować plany wycieczki. Technicy skoncentrują się na inspekcji kolejek linowych w różnych częściach regionu, w tym w:

  • Ustroniu,
  • Żarze,
  • Hali Skrzyczeńskiej
  • i na Szyndzielni.

Obecnie trwa przegląd wyciągu na Czantorię, który w dniach 4 marca do 5 kwietnia będzie dostępny tylko w soboty i niedziele, z wyjątkiem Wielkanocnego Poniedziałku, kiedy będzie czynny od 8:30 do 16:30.

Kolejne prace przewidziano na kolejkę linowo-terenową na Żarze w Międzybrodziu Żywieckim oraz na Mosorny Groń w Zawoi. Po świętach konserwacja obejmie kolej gondolową na Halę Skrzyczeńską w Szczyrku i kolej na Szyndzielnię w Bielsku-Białej, która jest jedną z głównych atrakcji turystycznych tego miasta.

Turyści planujący wyjazd na sąsiedni Dębowiec również powinni przygotować się na utrudnienia, gdyż przegląd wyciągu tam będzie trwał przez cały kwiecień. Priorytetem konserwatorów będzie sprawdzenie stanu ruchomych części urządzeń, liny nośne i wymiana zużytych podzespołów.

Krajobraz Beskidu Śląskiego z góry Czantoria Wielka
W Beskidach trwają przeglądy techniczne wyciągów, co może skutkować ograniczeniami w dostępie do niektórych tras. Zalecamy sprawdzenie harmonogramu remontów i dostosowanie planów wycieczki do aktualnej sytuacji na szlakach. Patryk_Kosmider/gettyimages.com/zdjęcie ilustracyjne

Mimo potencjalnych utrudnień wiosenne wycieczki w góry oferują niezliczone korzyści. To doskonała okazja do kontaktu z przyrodą, aktywnego wypoczynku oraz odkrywania niezwykłych krajobrazów i unikalnej fauny i flory. Wiosenne wędrówki w górach mogą być niesamowitym doświadczeniem, ale ważne jest, aby być świadomym potencjalnych utrudnień na szlakach.

Zaplanujmy nasze wycieczki z rozwagą, przestrzegając obostrzeń i szanując naturalne środowisko. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się niezapomnianymi chwilami w górach, zachowując jednocześnie ich piękno dla przyszłych pokoleń.

Zobacz też: Strach na ulicach słowackiego Liptowskiego Mikulasza. Mieszkańcy obawiają się powrotu niedźwiedzia i chcą jego odstrzelenia

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródła: Tatrzański Park Narodowy, Karkonoski Park Narodowy, rmf24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Uwaga na utrudnienia na górskich szlakach w Polsce. Co cietrzewie i sokoły mają wspólnego z twoją wiosenną wycieczką? - Strona Podróży

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto