Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VIII Ultramaraton Magurski w Krempnej. Ekstremalne wyzwania dla biegaczy górskich

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
fot. archiwum organizatorów
W najbliższy weekend, 13 i 14 sierpnia, do Krempnej zjadą uczestnicy górskich ultramaratonów biegowych by zmierzyć się na czterech dystansach – 10, 23, 52 i 90 kilometrów w ramach VIII Ultramaratonu Magurskiego. To dla biegaczy prawdziwe wyzwanie. Organizatorzy zaprezentowali projekty koszulek oraz medali tegorocznych zawodów.

Wszystkie biegi będą zaczynać się i kończyć nad zalewem w Krempnej. Organizatorzy przewidują ponad 500 zawodniczek i zawodników z Polski i zagranicy. Zapraszają nie tylko miłośników biegania, ale także ich rodziny do dłuższego pobytu i zwiedzania pięknego Beskidu Niskiego.

Jako pierwsi na trasę, o świcie w sobotę (13 sierpnia), wystartują zawodnicy dwóch dłuższych dystansów. Przez Kamień, Myscową, Olchowiec dotrą do Ożennej, gdzie uczestnicy najdłuższego dystansu przez piękne łąki w okolicach Nieznajowej i Radocyny (wraz z kilkoma brodami), Bartne i Magurę Wątkowską oraz Kolanin wrócą do Krempnej. Zawodnicy dystansu 52 km do Krempnej dotrą krótszą drogą - z Ożennej przez szczyt Wysokie zameldują się nad zalewem. Wszyscy zawodnicy powinni dotrzeć na metę przed zachodem słońca.

Drugiego dnia imprezy, w niedzielę najpierw o godzinie 9 wystartują zawodnicy dystansu 23 km, na których czekają podbiegi na szczyty Kamień i Kolanin oraz piękna cerkiew w Kotani. Pół godziny po nich, czyli o 9:30, wystartują zawodnicy najkrótszego dystansu imprezy. Podczas 10 km trasy pokonają stromy podbieg na Kamień, a następnie przez Przełęcz Hałbowską zbiegną do Krempnej.

W tych ekstremalnych zawodach startują także drużyny biegaczy z różnych firm. W tym roku licznie reprezentowany będzie m.in. "Nowy Styl Running Team". Dodatkowo na dystansie UltraMag 90K (90 kilometrów) odbędą się również VI Mistrzostwa Leśników w Ultramaratonie Górskim.

Jak podkreśla Arkadiusz Stanio, to co wyróżnia Ultramaraton Magurski, to piękne widoki, kameralna atmosfera i dobra pogoda. Trasy biegu prowadzą dzikimi terenami Magurskiego Parku Narodowego, wśród potoków i pagórków oraz pozostałości nieistniejących już wsi i łemkowskich cerkwi.

- W tym czasie rodziny zawodników będą mogły korzystać z atrakcji dostępnych przy biurze zawodów nad Zalewem. Będzie też czas na spacery, na przykład na pobliski szczyt Wysokie z piękną panoramą okolicy lub do XVIII-wiecznej cerkwi zlokalizowanej w centrum wsi

– zachęca Arkadiusz Stanio.

Krempna i okolice to nie tylko przyrodnicze walory, ale także piękne, zabytkowe cerkwie, cmentarze z I wojny światowej. Ciekawą ofertę ma dla turystów Ośrodek Edukacyjno – Muzealny im. Jana Szafrańskiego Magurskiego Parku Narodowego. W samej Krempnej nikt nie powinien się nudzić. Można skorzystać nad zalewem na Wisłoce z wypożyczalni kajaków i rowerków wodnych lub podegustować pstrąga z miejscowej smażalni.

Organizatorem Ultramaratonu Magurskiego jest Fundacja Listek, a partnerami jak co roku są m.in. Województwo Podkarpackie, Gmina Krempna i „Stowarzyszenie Rozwoju na Rzecz Gminy Krempna” oraz Magurski Park Narodowy. Patronem medialnym wydarzenia jest Gazeta Codzienna Nowiny oraz portal nowiny24.

Szczegóły dotyczące imprezy można znaleźć na stronie magurski.com oraz facebook.com/Ultramaraton.Magurski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto