Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jaśle rusza Dziecięcy Uniwersytet Techniczny. W piątek odbyły się pokazowe zajęcia, jutro startuje rekrutacja [FOTORELACJA]

Jakub Hap
Jakub Hap
Jasło będzie miało swój Dziecięcy Uniwersytet Techniczny. To kolejna propozycja dla najmłodszych mieszkańców całego powiatu jasielskiego, którzy są głodni wiedzy i chcą się uczyć nie tylko w szkole. Zapisy na bezpłatne zajęcia popularnonaukowe prowadzone będą od najbliższego poniedziałku. O tym, dlaczego warto być słuchaczem DUT przekonali się w piątek uczniowie "czwórki" - towarzyszyliśmy im podczas pokazowych warsztatów.

Dziecięce uniwersytety techniczne od lat prężnie działają w Rzeszowie, Mielcu, Dębicy i Stalowej Woli. Teraz prowadząca je Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza zdecydowała się otworzyć taką placówkę w Jaśle. Celem zajęć, które prowadzone będą w Szkole Podstawowej nr 4 oraz Szkole Podstawowej nr 2 jest rozbudzanie w dzieciach ciekawości świata, inspirowanie ich do samodzielnego pogłębiania wiedzy oraz poszukiwania pasji czy ukrytych talentów.

"Oferta DUT opiera się głównie na zajęciach technicznych i naukach ścisłych. Zajęcia odbywają się w trzech formułach: wykłady online, Naukowe Niedziele Online oraz stacjonarnie, warsztaty w małych grupach (...). Na wykłady online (...) rejestrować będą się mogły wszystkie dzieci z Jasła, a także innych gmin powiatu jasielskiego w wieku 7-12 lat. Na wykłady online nie będzie limitu miejsc. Natomiast na warsztaty będą mogły zapisywać się dzieci z miasta i gminy Jasło, jednak tylko te, które wcześniej zapisały się na wykłady. Na warsztatach będzie ograniczona liczba miejsc (135 - red.), dlatego przy tych zapisach będzie obowiązywać kolejność zgłoszeń. Warsztaty będą odbywać się w wybrane soboty w 1. semestrze zimowym od października 2020 do stycznia 2021. Dla każdego uczestnika warsztatów zaplanowano cykl 4 spotkań na semestr, które będą trwały po 1,5 godziny każde - czytamy na stronie Urzędu Miasta w Jaśle.

DUT stawiają zarówno na kształcenie teoretyczne, jak i praktyczne.

Na zajęciach wykładowych online (...) nie zabraknie ciekawych doświadczeń, możliwych do powtórzenia przez dzieci w domu. Studenci DUT dowiedzą się jak zostać astronomem, ile prawdy w komiksie o Asteriksie i Obeliksie, jak działa nasz mózg oraz że nie wszystko jest takie jak nam się wydaje. (...). Tematyka warsztatów będzie obejmować zagadnienia z fizyki, chemii i programowania - podaje Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.
[/cyt] 

Zapisy na wykłady online rozpoczynają się jutro - w poniedziałek, 14 września. Start o godzinie 10.

"Należy założyć konto na stronie www.dolina-wiedzy.pl/dut lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT. Rejestracja będzie aktywna do 21 września 2020 do godz. 23.59.59. Jej zasady i poszczególne etapy dostępne są na stronie organizatora - LINK (...). Rejestracja na warsztaty będzie odbywać się w późniejszym terminie - zostanie podany do wiadomości rodzicom dzieci zapisanych na wykłady online" - informują organizatorzy zajęć.

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” ma spore doświadczenie w pobudzaniu dzieci do rozwoju. Nim w efekcie kooperacji z Uniwersytetem Rzeszowskim powołała do życia dziecięce uniwersytety techniczne, od 2009 roku prowadziła Politechnikę Dziecięcą.

"Zajęcia DUT mają na celu pokazanie małym studentom, że nauka to nie tylko książki, ale także doskonała zabawa. Zajęcia prowadzą naukowcy, wykładowcy oraz popularyzatorzy nauki z całej Polski, którzy poprzez wykłady czy pokazy z interesującymi eksperymentami, inspirują dzieci do poszerzania horyzontów i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki. Do tej pory liczba uczestników projektów edukacyjnych organizowanych przez Fundację wyniosła już ponad 40 000 osób" - chwali się Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Więcej informacji o dziecięcych uniwersytetach dziecięcych znaleźć można TUTAJ. Odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące działalności jasielskiego DUT i zapisów na zajęcia można uzyskać drogą mailową ([email protected]) i telefoniczną (178886003).

"To była inicjatywa oddolna"

Nowej jasielskiej placówce edukacyjnej poświęcona była konferencja prasowa, która w ostatni piątek odbyła się na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle. Zdaniem burmistrza Ryszarda Pabiana kolejna forma pozaszkolnego kształcenia dzieci i młodzieży wpisuje się w realizowany od lat program Jasło Miasto Wiedzy, w ramach którego działa Jasielski Uniwersytet Dziecięcy, Uniwersytet Trzeciego Wieku i organizowane są m.in. cykliczne Jasielskie Ligi Naukowe z Lotosem czy Festiwal Nauki.

"To działania, które mają pobudzić wszystkich mieszkańców naszego miasta, do zainteresowania się tym, co dzieje się na świecie. Nie tylko od strony nauki, ale także od strony sfery społecznej. Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni, że tak dobrze ten projekt został przyjęty" - mówi Ryszard Pabian.

Co ciekawe, dziecięce uniwersytety techniczne powstawały dotychczas z inicjatywy Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. W przypadku Jasła - co zaznaczają osoby związane z fundacją - inicjatywa była oddolna, to miasto chciało mieć swój DUT. Magistrat oraz lokalne szkoły liczą, że placówka ta stanie się dla wielu młodych mieszkańców powiatu trampoliną do kariery w branży technicznej.

"W gronie absolwentów mamy już znanych muzyków, sportowców, z ogólnopolskimi sukcesami. Mam nadzieję, że w dziedzinach technicznych też niedługo będziemy mieli kim się pochwalić" - podkreśla Anna Kamińska-Grzesiak, dyrektor SP nr 4 w Jaśle.

Wraz z konferencją prasową w "czwórce" zorganizowano pokazowe warsztaty dla młodzieży. Zaprezentowane doświadczenia fizyczne były namiastką tego, co oferować będzie jasielski DUT.

...
Filia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle finansowana jest ze środków Miasta Jasła, Gminy Jasło, Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców oraz lokalnie działających firm takich jak: ERKO Sp. z o.o. Sp.k., JAFAR S.A., GAMRAT S.A., HABYS Sp. z o.o., SOLGAM Sp. z o.o. a także Przedsiębiorstwo Robót Drogowo Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle, Drukarnia "JASŁO" Kosiba Sp. J., PPHU GAMART S.A., Huta Szkła w Jaśle S.A., KBZ Consulting Sp. z o.o., POLYMERNET Sp. z o. o. Sp. k., F.P.U.H. "STAL-MET" Marek Majewski, TELGAM S.A., TOYOTA Jasło oraz W23 Architekci.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto