Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVI Jasielski Festiwal Literacki od jutra w MBP

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle będzie gospodarzem XVI Jasielskiego Festiwalu Literackiego, który potrwa od 27 września do 10 października. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

- Wyruszymy ponownie na literackie „drogi i bezdroża”, by ze znakomitymi autorami rozmawiać o poezji, prozie, Podkarpaciu, Beskidzie, przyrodzie, historii i o tym, co w nas wywołują przeczytane książki. W tym roku osią Festiwalu będą „dwugłosy”, otwierające odbiorców na nowe połączenia w literaturze i sztuce

– zapowiada wydarzenie jasielska biblioteka.

Festiwal rozpocznie się od „dwugłosu” o Wiśle, o której mówić będzie Małgorzata Lebda, poetka, autorka projektu „Czytanie wody. Wisła”, polegającego na przebiegnięciu przez artystkę dystansu od źródeł do ujścia rzeki, a także Dominik Szczepański, dziennikarz, reportażysta, współautor książki „Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody”. Spotkanie odbędzie się 27 października o 17:00.

Dodatkowo, 27 września o 9:00 Dominik Szczepański porozmawia z młodzieżą z jasielskich szkół zarówno o książce, jak też o swojej pracy dziennikarskiej, a Małgorzata Lebda, laureatka tegorocznej nagrody im. Wisławy Szymborskiej, poprowadzi 28 września o 11:00 warsztaty poetyckie „Punctum obrazu, punctum wiersza”.

30 września o 17:00 MBP gościć będzie Roberta Króla, poetę, jaślanina, autora książki poetyckiej „Dixieland. Widzenia nowojorsko-beskidzkie”. Będzie to „dwugłos” nowojorski i lokalny, „dwugłos” realizmu i baśni, w którym wspomnienia z Ameryki mieszają się z beskidzką codziennością i zwykłym życiem, a nieprawdziwe przenika rzeczywistość.

1 października o 17:00 gościem festiwalu będzie Radek Rak, laureat Literackiej Nagrody Nike za książkę „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Baśń wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez autora, opowiada o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. W tym samym dniu o 16:00 biblioteka zaprasza na wykład Damiana Nowaka, kulturoznawcy i regionalisty, który przybliży historyczny kontekst książki Radka Raka i jego bohatera.

5 października o 17:00 odbędzie się spotkanie – „dwugłos” artystów powiązanych więzami rodzinnymi i wieloma wspólnymi projektami artystycznymi. Gośćmi festiwalu będą poeta Jakub Pacześniak i malarz Rafał Pacześniak. Będzie to rozmowa o ich twórczości i inspiracjach, tożsamości kulturowej oraz odniesień do tradycji i dziedzictwa lokalnego.

6 października to festiwalowy dzień dla dzieci. Spotka się z nimi Joanna Wajs, współautorka książki „Dzicy Przewodnicy. Zwierzęta w baśniach, mitach i legendach”, tłumaczka wielu książek lubianych przez najmłodszych czytelników. Autorka spotka się przed południem z dziećmi szkolnymi, natomiast o 16:00 odbędzie się otwarte spotkanie dla dzieci i rodziców.

Na rodzinne festiwalowe wydarzenia MBP zaprasza również, podobnie jak w zeszłym roku, w Beskid Niski. 8 i 9 października w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej, pod hasłem „Z książką na bezdrożach”, odbędzie się międzypokoleniowy spacer oraz warsztaty literacko-ekologiczne.

Przez cały czas festiwalowy w holu biblioteki towarzyszyć będzie wystawa fotografii Kamila Paluszka „Cerkwie – piękno i misterium”. Z autorem wystawy odbędzie się spotkanie 10 października o 17:00, by porozmawiać o jego wyjątkowych wędrówkach szlakiem cerkwi, poczynając od Szlachtowej i wiosek nad górnym Popradem, dolinami oraz grzbietami Beskidu, Bieszczadów i Pogórza, po Roztocze i południowy kraniec Lubelszczyzny.

Więcej informacji o poszczególnych spotkaniach znajduje się w aktualnościach na stronie i w mediach społecznościowych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle.

Dofinansowano przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z pieniędzy pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto