Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimowy maraton w Krempnej? Organizatorzy Ultramaratonu Magurskiego mają ochotę na kolejną imprezę

OPRAC.:
Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Organizatorzy
Od sześciu lat jesteśmy przyzwyczajeni, że w długi sierpniowy weekend Krempna i jej okolice zapełniają się biegaczami, którzy przybywają z całej Polski i zagranicy, by wziąć udział w biegowej imprezie. Tak było i w tym roku, bo choć wynikające z pandemii, rządowe obostrzenia wielu napełniały obawami o przebieg i powodzenie tego biegowego wydarzenia, to organizatorom udało się przygotować wszystko zgodnie z formalnymi wymaganiami i biegacze wraz z rodzinami zapełnili Krempną.

Ale Beskid Niski zachwyca nie tylko latem. Inne pory roku też mają swój urok i choć może wymagają większego hartu od turystów, to z pewnością odpłacają pięknymi widokami. Z tego też powodu organizatorzy Ultramaratonu Magurskiego rozważają zorganizowanie zimowej edycji biegowego wydarzenia. Dlatego możliwe, że w lutym, podczas zimowych ferii, Krempna znów zapełni się biegaczami, którzy ruszą na okoliczne szlaki.

Miejmy nadzieję, że aura nie zawiedzie i zawodnicy wraz z rodzinami będą mieli okazję oglądać Magurski Park Narodowy w białej scenerii. A uczestnicy powinni dopisać, bo podczas ostatniej sierpniowej imprezy wystartowało ponad 500 zawodników, którzy przemierzali przygotowane dla nich trzy trasy na dystansach od 22 do 102 km. Biegnąć, oglądali piękne krajobrazy Nieznajowej i Radocyny, cerkwie w Kotani, Olchowcu i Chyrowej. Wdrapywali się na Kolanin i wydreptywali leśne ścieżki na Baranie i granicznego szlaku.

Ile potrzebowali czasu na pokonanie takich dystansów? Najszybszy na trasie 68km okazał się przybyły ze Słowacji, Patrik Milata - wystarczyło mu 5 godzin i 32 minuty! Aby w takim czasie pokonać ten trudny i górzysty dystans biegł ze średnią prędkością ponad 12 km/h, czyli mniej więcej tak, jak wielu jeździ na rowerze. Absolutny rekord trasy!. Na kobiecym podium najwyższe miejsce zajęła Zuza Wałach-Biśta (Katowice), przybiegając w czasie 7:53. Na koronnym dystansie Ultra, czyli 102km, nie było zaskoczenia, po raz kolejny wygrał Rafał Kot (Szczytno) z czasem 10h 13 minut. Za nim zameldowali się Kamil Dąbrowski (Wrocław) oraz Daniel Gajos (z Krakowa). Wśród kobiet wygrała Kamila Grzelak (Męcina) z czasem 12:30, a następne były: Katarzyna Krym (Smolec) oraz Lenka Wagner (Bobowa).

Oczywiście planowana zimowa edycja to zupełnie inne warunki na trasie. Mróz, przenikliwy chłód, śnieg na nieprzetartych ścieżkach, dużo krótszy dzień. To wszystko powoduje, że trasy zimowych biegów są z reguły krótsze. Tak też planują postąpić organizatorzy Ultramaratonu. Obecnie trwają prace nad opracowaniem przebiegu zawodów, ale już niebawem będzie można się spodziewać większej liczby informacji i zapewne jeszcze w tym roku ruszą zapisy.

Organizacja takich zawodów to nie tylko wytężona praca organizatorów. Wszystko to nie byłoby możliwe bez wsparcia Urzędu Gminy Krempna, Magurskiego Parku Narodowego, Stowarzyszenia Rozwoju na Rzecz Gminy Krempna oraz, działającego jako Partner Biegu, Województwa Podkarpackiego, które nieustannie zaprasza do odkrywania atrakcji regionu.


ZOBACZ TEŻ: Czy grzyby są zdrowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto