Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Jasła oszczędza prąd i skraca godziny otwarcia orlików

GM
fot. Marek Dybaś
Na terenie miast funkcjonują trzy boiska sportowe typu „orlik”. Utrzymanie dwóch z nich leży w gestii władz miasta, trzeci jest na terenie miejskiej szkoły i przez nią jest utrzymywany. W ramach oszczędności władze miasta zaproponowały, by boiska, które dotychczas były czynne nawet do godz. 22 były zamykane o godz. 18. Zapowiedź urzędników wywołała falę krytyki w jasielskim środowisku sportowym.

- I to miasto tytułuje się miastem przyjaznym dla sportu – kpili na forach społecznościowych mieszkańcy Jasła. Z boisk sportowych korzystają nie tylko dzieci i młodzież, ale też liczne grono dorosłych, którzy po godzinach pracy spotykali się, by wspólnie pograć w piłkę nożną. Każdy obiekt posiada swojego opiekuna oraz oświetlenie. Właśnie wysokie rachunki za prąd – zdaniem jasielskiego magistratu – są powodem ograniczenia funkcjonowania obiektów sportowych.

Idea? Darmowe boiska

Ponad 2,5 tys. „Orlików” powstało w Polsce w latach 2008 – 12 w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012”. I nie tylko boisko, bo kompleksy wyposażano także w szatnie, sztuczne oświetlenie i często w zaplecza socjalne. Samorządy decydowały się na te inwestycje także dlatego, że otrzymały dofinansowanie z budżetu państwa w łącznej kwocie niemal 1 mld zł. Koszt budowy jednego rzeszowskiego „Orlika” zamykał się w kwocie prawie 1,5 mln zł.

Ogólnopolski program stawiał inwestorom – samorządom szereg warunków, jeden z nich zakładał, iż administrator obiektu przez 10 lat nie może pobierać opłat za jego użytkowanie. Program precyzował również, że przez ten okres samorządy będą zobowiązane do utrzymania „Orlików”.

Urzędnicy: Musimy oszczędzać

W informacji, jaką przekazała nam Agata Koba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jaśle czytamy, że Jasło, podobnie jak i inne miasta w Polce jest zmuszone do ograniczania kosztów za zużycie energii elektrycznej. - Niestety, w związku z ogromnym wzrostem cen za prąd rozważamy w najbliższym czasie skrócenie godzin otwarcia dwóch boisk sportowych typu Orlik – na Ogródku Jordanowskim i na osiedlu Gamrat – tłumaczy rzecznik UM Jasło. Urzędnicy zaproponowali by obiekty były czynne do godz. 18, z tym, że dzieci i młodzież biorąca udział w zorganizowanych zajęciach sportowych (szkółki piłkarskie, kluby sportowe itp.) będą mieć możliwość skorzystania z tych dwóch obiektów w dni powszednie do godz. 20.

- To kolejna próba ograniczania kosztów po wcześniejszym już skróceniu czasu funkcjonowania oświetlenia ulicznego, które od 10 października będzie wyłączone pomiędzy 23.30 a 4.30 – tłumaczy Koba. Zaznacza, że „nie jest to oszczędność, ale tak naprawdę zmniejszenie kosztów, bo i tak płacimy za oświetlenie i utrzymanie obiektów znacznie więcej”. Magistrat wylicza, że rachunki za oświetlenie uliczne wzrosły o około 200 procent w porównaniu do roku ubiegłego. - Dodatkowo, według zapowiedzi w przyszłym roku cena za prąd wzrośnie znowu o ok. 300 – 400 procent – podsumowuje rzecznik prasowy UM Jasła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto