Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Jasłem można zobaczyć wyjątkową pietę. Powstała przed słynnym dziełem Michała Anioła [ZDJĘCIA]

Jakub Hap
Jakub Hap
Społeczność podjasielskiej parafii uroczyście powitała odrestaurowaną pietę 18 lutego
Społeczność podjasielskiej parafii uroczyście powitała odrestaurowaną pietę 18 lutego fot. Adam Gustek, Joanna Nikiel, parafia w Bączalu Dolnym / Facebook
Parafia pw. Imienia Maryi w Bączalu Dolnym posiada pietą starszą od tej, którą można podziwiać w Watykanie – autorstwa samego Michała Anioła. Niezwykle cenna rzeźba, znajdująca się w kościele pod Jasłem została niedawno odrestaurowana.

Po przeprowadzonych pracach konserwatorskich, społeczność podjasielskiej parafii uroczyście powitała pietę 18 lutego. Jak przekazał nam Tomasz Bienias, mieszkaniec Bączala Górnego (należący do parafii w Bączalu Dolnym) gotycka figura przedstawiająca Matkę Bożą Bolesną i spoczywające na jej kolanach ciało ukrzyżowanego Chrystusa zelektryzowała historyków i konserwatorów sztuki.

- Przez kilka stuleci stała ona w kapliczce w przysiółku Dutkowice w w Bączalu Górnym, wzniesionej – według podań – jako wotum wdzięczności za ocalenie od epidemii cholery. „Wielka zaraza” od lipca do grudnia 1721 roku pustoszyła okolicę oraz niemalże całkowicie wyniszczyła populację królewskiego miasta Biecza - opowiada Tomasz Bienias.

Pieta Bączalska wykonana została w drugiej połowie XIV stulecia, około 1380 roku. Stanowi jedno z najstarszych, a co za tym idzie najbardziej wartościowych przedstawień pasyjnych w Polsce. Pod względem czasu powstania ustępuje jej nawet pierwsza z czterech piet Michała Anioła, czyli datowana na lata 1498-1500 słynna Pieta watykańska, jeden ze skarbów Bazyliki św. Piotra w Rzymie.

- Jednocześnie jest wyjątkowym przykładem kręgu średniowiecznego warsztatu małopolskiego, i to o bardzo rzadkim przedstawieniu kompozycji. Ukazuje Maryję w pozycji siedzącej, z wyciągniętymi do przodu dłońmi, które podtrzymują pełnoplastyczną, pomniejszoną w skali figurę zdjętego z krzyża Chrystusa - opisuje rzeźbę Tomasz Bienias.

Cenny zabytek przywieziony został ponownie do Bączala Dolnego z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. To tam, w Pracowni Konserwacji i Restauracji Rzeźby Drewnianej Polichromowanej dawny blask przywróciła piecie Joanna Nikiel – pod nadzorem doktora Janusza Sarkowicza.

Rzeźbę można obejrzeć w kaplicy bocznej świątyni parafialnej w Bączalu Dolnym. Prace, dzięki którym doczekała się renowacji zainicjował i współfinansował Rafał Jarek, którego rodzina od wielu dziesięcioleci opiekuje się kapliczką w Bączalu Górnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Rajd w poszukiwaniu czarownic Nowa Słupia, PARK LEGEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto