Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remonty zabytkowych pomników na nekropoliach w Sławęcinie i Harklowej

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Pomnik na cmentarzu wojennym nr 26 w Sławęcinie
Pomnik na cmentarzu wojennym nr 26 w Sławęcinie Gmina Skołyszyn
Zakończyły się prace remontowo – konserwatorskie na cmentarzu wojennym nr 26 w Sławęcinie oraz pomnika nagrobnego na mogile zbiorowej ofiar II wojny światowej w Harklowej.

Samorząd gminny od lat dba o ochronę zabytków wpisanych do rejestru prowadzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz do Gminnej Ewidencji Zabytków. To ważne obiekty lokalnego dziedzictwa kulturowego w gminie Skołyszyn.

Przy pomniku centralnym cmentarza wojennego nr 26 w Sławęcinie wykonano pierwszy etap prac remontowo - konserwatorskich. Nekropolia powstała w latach 1916-1917. Spoczywają tam żołnierze polegli w grudniu 1914 roku, maju 1915 roku oraz jeden w 1918 roku. Został zaprojektowany przez Johanna Jagera. Jest jednym z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Odział Grobów Wojennych C.i K. Zajmuje powierzchnię około 400 m kw. W 5 grobach zbiorowych i 41 indywidualnych pochowano łącznie 346 żołnierzy, w tym 61 armii austro-węgierskiej, 1 – z niemieckiej, 284 – rosyjskiej.
Łączny koszt wyniósł 35 159,60 złotych, z czego 34 500 złotych gmina otrzymała z dofinansowania wojewody podkarpackiego.

Natomiast zakończyły się prace konserwatorsko - remontowe pomnika nagrobnego stanowiącego główny element mogiły zbiorowej ofiar II wojny światowej, znajdującej się na cmentarzu parafialnym w Harklowej. Spoczywa tam 68 niezidentyfikowanych osób, partyzantów i osób cywilnych. Ofiary wojny, których groby były rozsiane po całym terenie, zostały ekshumowane i pochowane we wspólnej mogile. W ramach prac wyremontowano także najbliższe otoczenie pomnika wraz z historycznym ogrodzeniem. Koszt wyniósł 11 500 złotych i w całości został sfinansowany z budżetu Gminy Skołyszyn.

W przyszłym roku w ramach dofinansowania pozyskanego z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, odrestaurowana zostanie figura św. Jana Nepomucena w Skołyszynie z 1767 roku. To jedno z najstarszych kamiennych przedstawień tego świętego na terenie województwa podkarpackiego. Na ten cel gmina otrzymała 76 354,92 zł.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto