Siatkarskie derby w Jaśle dla Karpat Krosno na inaugurację nowego sezonu

W derbach na inaugurację nowego sezonu 2023/24 w II lidze mężczyzn, MKS Gamrat MOSiR Jasło przegrał z Karpatami Krosno 1-3 Marek Dybaś
Siatkarze II ligi zainaugurowali w sobotę, 30 września, nowy sezon 2023/24. W pierwszym meczu MKS Gamrat MOSiR Jasło przegrał we własnej hali derbowy mecz z Karpatami Krosno 1-3.

W obu drużynach nastąpiły spore zmiany kadrowe przed sezonem 2023/24. W jasielskim zespole jest sześciu nowych zawodników, podobnie w Karpatach, w tym dwóch, którzy w poprzednim sezonie grali w MKS Gamrat MOSiR – Patryk Giża i Krzysztof Kufel.

W hali MOSiR była atmosfera siatkarskiego święta. Obie drużyny były głośno dopingowane przez swoich kibiców z bębnami. Więcej powodów do zadowolenia po meczu mieli przyjezdni, fetujący radośnie pierwszą wygraną w sezonie.

Mecz był zacięty i wyrównany z wyjątkiem III seta, dosyć łatwo i pewnie wygranego przez Karpaty. Bardzo emocjonująca była końcówka I seta. W II partii, wyrównanej punkt za punkt, goście odskoczyli na 2 punkty (14-16) po ataku Patryka Giży. Gospodarze odrobili straty (20-20) i trener Karpat Jakub Heimroth poprosił o czas. Obie drużyny punktowały na przemian, popełniając błędy w polu zagrywki: najpierw Karol Redyk, a następnie Patryk Giża i znów był remis (24-24). Skuteczniejsi w końcówce byli gospodarze i wygrali II seta na przewagi.

Trzeciego seta Karpaty zaczęły od mocnego uderzenia. W zespole jasielskim szwankowało m.in. przyjęcie. Goście prowadzili 5-1. Trener Bartosz Kilar gasił pożar dwoma czasami na początku seta (2-7, 5-12), ale bez efektu. Jasielski zespół ścigał wynik, częściowo odrobił straty (9-14), ale w tej części gry asami serwisowymi popisali się Jakub Krzystanek i Kacper Stawiarz. Ważne punkty zdobywał także Gracjan Machnica i Karpaty bez większego wysiłku wygrały seta.

W IV partii krośnieński zespół zaczął od 3-1, ale gospodarze odrobili straty (6-6) i wyszli na prowadzenie po atakach i asie serwisowym Mateusza Witka (8-6), zmuszając trenera Karpat do poproszenia o przerwę. Mocną zagrywką napsuł trochę krwi gościom Jakub Olechowski. Karpaty doprowadziły do stanu po 14 m.in. za sprawą skutecznej gry Jakuba Krzystanka. Kolejne asy serwisowe kapitana krośnian oraz Kacpra Barana pozwoliły zbudiwać Karpatom 3-punktową przewagę (15-18). Ważny punkt atakiem ze środka dołożył Patryk Giża. Jeszcze Kacper Kałucki przedłużył na moment nadzieję na odwrócenie losów seta, ale autowy atak Jakuba Olechowskiego pozbawił złudzeń kibiców jasielskiej drużyny.

- Zanim ochłonęliśmy, bo w derbach gorące głowy zapulsowały, to trzeba było więcej czasu, żeby chłopcy poradzili sobie ze swoimi emocjami, bo umiejętności nie można im zabierać. Zadowolony jestem z trzech punktów na inaugurację sezonu i w dodatku na wyjeździe. Nie pokazali jeszcze wszystkiego co potrafią grać. Jeszcze jesteśmy bardziej mistrzami treningów niż podczas meczów. Zobaczymy jak będzie dalej. Trzy punkty na wyjeździe w derbach, to nie ma co narzekać. Gratulacje dla chłopaków. Mogliśmy skończyć mecz bez straty seta, ale następuje rozkojarzenie, wpadnie jedna piłka, za nią idzie cała seria. Wtedy nerwowe końcówki, ale cieszymy się ze zwycięstwa

– mówił po meczu trener Karpat Jakub Heimroth.

MKS Gamrat MOSiR Jasło rozpoczął sezon od porażki we własnej hali.

– Bałem się tego meczu, bo to pierwszy w sezonie nowego zespołu i od razu derby. Nie sprostaliśmy zadaniu. Przed sezonem graliśmy parę sparingów z Karpatami oraz w turnieju i wiedziałem, że są mocniejsi od nas. Dużo więcej od nas trenują, bo pięć razy w tygodniu, a my niestety tylko trzy. Aż tak bardzo nie było tego widać na boisku, bo pierwszy set przegrany na przewagi, drugi wygrany na przewagi. Trzeci i czwarty trochę słabiej. Nic się nie dzieje, pracujemy dalej i zobaczymy jak to będzie wyglądać w sezonie

– powiedział trener jasielskiej drużyny Bartosz Kilar.

Następny mecz MKS Gamrat MOSiR Jasło rozegra 7 paździerrnika w Krakowie ze Spartą, a Karpaty podejmują we własnej hali Avię Solar Sędziszów Małopolski.

Mecz I kolejki II ligi mężczyzn (30.09.2023):
MKS Gamrat MOSiR Jasło – Karpaty PANS Krosno 1-3 (23-25,, 26-24, 17-25, 18-25)
MKS: Bartosz Pichla, Karol Wrona, Karol Redyk, Kacper Kałucki, Jakub Olechowski, Kamil Poręba, Nikodem Szytuła (libero), Piotr Kulikowski (libero) oraz Bartosz Uchman, Jakub Czochara, Bartosz Soboń, Jakub Solecki, Mikołaj Pezda, Mateusz Witek; trener Bartosz Kilar.
Karpaty: Konrad Kundera, Łukasz Ogonowski, Jakub Krzystanek, Kacper Stawiarz, Kacper Baran, Patryk Giża, Jakub Gębarzewski (libero), Bartosz Grajper (libero) oraz Krzysztof Kufel, Kami Strzymszok, Jędrzej Mazurkiewicz, Gracjan Machnica, Miłosz Iszczuk; trener Jakub Heimroth.
Sędziowali: Mirosław Ludera (Rzeszów) i Marcin Nobis (Niechobrz) oraz Katarzyna Marcisz i Magdalena Michalska (obie Jasło), sekretarz Katarzyna Setlik (Libusza). Widzów około 200.

W pozostałych meczach I kolejki: MKS Andrychów – Alukoncept Bobrowniki 3-0 (25-21, 25-15, 29-27), Kęczanin Kęty – AT Jastrzębski Węgiel 3-1 (25-21, 23-25, 25-28, 25-17), Avia Solar Sędziszów Małopolski – Volley Rybnik 3-1 (21-25, 25-20, 25-23, 25-19), Hutnik Kraków – Błękitni Ropczyce 3-0 (25-16, 25-23, 25-16), TKS Tychy – Sparta Kraków (25 października).