Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W badawczym odwiercie geotermalnym w Sękowej nie ma oczekiwanej wody. Jest coś innego. Wciąż jest szansa na ciepłe baseny

Halina Gajda
W badawczym odwiercie geotermalnym w Sękowej zamiast oczekiwanej wody pojawił się metan. To uniemożliwia dalsze jego pogłębianie.
W badawczym odwiercie geotermalnym w Sękowej zamiast oczekiwanej wody pojawił się metan. To uniemożliwia dalsze jego pogłębianie. fot. Halina Gajda
W badawczym odwiercie geotermalnym nie ma wody, której tak oczekiwała gmina Sękowa, jak również sąsiadujące gminy. Okazało się, że zamiast tego jest gaz, a konkretnie czysty metan. Ze względów bezpieczeństwa odwiert nie będzie pogłębiany. Nadal aktualna jest perspektywa ciepłych basenów,bo Sękowa ma już pomysł, jak wykorzystać metan z odwiertu.

Odwiert sięgnął trzech tysięcy metrów. Wprawdzie nieco płycej pojawiły się niewielkie złoża wód, co dawało nadzieję, że głębiej będzie jej więcej, ale rzeczywistość i każdy kolejny metr stopniowo ją rozwiewały. Co więcej, zamiast tak oczekiwanej wody, dokopano się do czystego metanu.

- Prace badawcze jeszcze się nie zakończyły, analizy trwają, ale po wielu konsultacjach z fachowcami z dziedziny geologii wiemy, że gaz nie pozwala na dalsze pogłębianie - mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa. - Nikt po prostu się nie odważy, by taką decyzję podjąć ze względów bezpieczeństwa - dodaje.

Nadzieje były wielkie, bo przede wszystkim poparte przez naukowe analizy przeprowadzone przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Geologiczne analizy mówiły, że sękowska ziemia kryje pokłady o temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza i wydajności około 70 metrów sześciennych na sekundę. Biorąc pod uwagę te dane, planowana była budowa ciepłowni geotermalnej o mocy 6,5 MW, która miała ogrzewać miasto, ale być też wykorzystana do celów rekreacyjnych.

- Nie składamy bron. Będziemy chcieli wykorzystać odwiert, jako wymiennikownię skojarzoną z innymi odnawialnymi źródłami energii do wyprodukowania ciepła bazującego na temperaturze odwiertu, które będzie można wykorzystać do ogrzania wody, wprawdzie nie tej z bezpośrednio z odwiertu, ale nasze plany pozostają realne

– wyjaśnia Małgorzata Małuch.

Próbny, geotermalny odwiert w Sękowej ma już ponad 1400 metr...

Co de ewentualnych parametrów, to dzisiaj jest zbyt wcześnie, by mówić o tym szczegółowo. Na pewno trzeba będzie poszukać źródeł finansowania.

- Być może uda się stworzyć pilotażowy projekt, z którego skorzystają inni – dodaje Małuch.

Nie ukrywa, że czuje pewien niedosyt.- Z drugiej strony, gdybyśmy nie spróbowali, nie wiedzielibyśmy, co tak naprawdę kryje ziemia – dodaje. - Jeszcze raz podkreślam – nie poddajemy się, szukamy sposobów na jak najlepsze wykorzystanie odwiertu – dodaje.


FLESZ - Zamiast tarcz miliardy euro z Brukseli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto