Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jaśle biskup rzeszowski Jan Wątroba zawierzył Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Najświętszej Marii Panny

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
W piątek, 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, o godzinie 17.00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Jaśle, biskup rzeszowski Jan Wątroba dokonał aktu zawierzenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Ordynariusz podczas nabożeństwa adoracyjnego modlił się słowami aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, przygotowanego przez Stolicę Apostolską.

Diecezja Rzeszowska odpowiedziała na apel papieża Franciszka, który w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, poświęcił Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. We wszystkich katedrach i kościołach w miniony piątek, o godzinie 17.00 wierni wraz z duszpasterzami podjęli modlitwę o pokój.

W kościele pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Rafineryjnej w Jaśle biskup rzeszowski pobłogosławił wiernych uczestniczących w adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie uczestniczył w nabożeństwie drogi krzyżowej oraz przewodniczył mszy świętej dziękczynnej z okazji 30. rocznicy utworzenia Diecezji Rzeszowskiej. Eucharystię koncelebrowali z ordynariuszem dziekan Dekanatu Jasło – Zachód ks. Marek Cesarz, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego ks. Władysław Depa, ks. Krzysztof Cieśla, ks. Karol Hadam i ks. Łukasz Hendzel. W uroczystości wzięli udział także członkowie Męskiej Grupy Świętego Andrzeja Boboli.

Mszą świętą w Jaśle zainaugurowana została peregrynacja - od parafii do parafii - figury Matki Bożej Fatimskiej w Diecezji Rzeszowskiej. Wydarzenie to wpisane jest w obchody 30. rocznicy utworzenia diecezji. Figurę przywieźli z Fatimy członkowie Męskiej Grupy Świętego Andrzeja Boboli. Została poświęcona przez biskupa Jana Wątrobę. Ordynariusz podziękował wspólnocie modlitewnej św. Andrzeja Boboli, która podjęła inicjatywę organizacji peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej we wszystkich parafiach Diecezji Rzeszowskiej. Peregrynacja potrwa cały rok.

W homilii ks. bp Jan Wątroba nawiązał do liturgicznej uroczystości Zwiastowania Pańskiego.

- Liturgia Kościoła zaprasza nas do Nazaretu, do ubogiego domu, w którym zaczęła się realizować rajska obietnica. To tam, po upadku pierwszych rodziców, Bóg zapowiedział niewiastę, której potomstwo zgładzi głowę szatana. To właśnie w Nazarecie te słowa proroctwa, pierwszej dobrej nowiny, zaczynają przybierać realne kształty. Dzięki Maryi, pokornej, młodziutkiej dziewczyny nazaretańskiej, dzięki jej, rozpoczęło się dzieło zbawienia, zaczęła się realizować wielka tajemnica wcielenia. Uwielbiamy dzisiaj Maryję za jej pokorę, za jej posłuszeństwo Bożej woli, dziękujemy za jej zgodę i wierność temu „tak” do końca. Przez wieki Maryja idzie do ludzi, pielgrzymuje z Jezusem, peregrynuje i głosi prawdę o Bogu bliskim, Bogu miłosiernym

– mówił hierarcha.

Kaznodzieja podkreślił, że papież Franciszek jest poruszony tragedią narodu ukraińskiego, zagrożonego w swoim bycie przez strasznego agresora, postanowił zwrócić wzrok ku Niepokalanemu Sercu Maryi, wsłuchać się w orędzie fatimskie, usłyszeć błaganie Maryi o modlitwę za grzeszników, agresorów, co czynią tyle zła, za tych, co są na najprostszej drodze do wiecznego zatracenia, potępienia.

– Najskuteczniejszą, najowocniejszą formą pobożności i religijności jest chrystocentryczna pobożność Maryi, czyli pobożność, w której centrum jest Chrystus, nie Maryja. Ona jest drogą, pośredniczką, ona nie zatrzymuje dla siebie naszych modlitw, zawsze wskazuje na Jezusa

– powiedział biskup rzeszowski. Zaznaczył, że dzisiaj cały świat katolicki zanosi modlitwy o pokój na Ukrainie, w naszej ojczyźnie i na świecie, ale też o pokój w sercach ludzi, gdzie rodzi się także niepokój.

– Prosimy o pokój, który prowadzi do zawieszenia działań wojennych, ale jest czymś więcej niż tylko wyciszeniem szczęku zbroi. Pokój to pojednanie z Bogiem i z sobą samym, zawierzenie siebie Matce Najświętszej

– mocno akcentował ks. bp Jan Wątroba.

Poniżej treść Aktu Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny przygotowanego przez Stolicę Apostolską.

AKT POŚWIĘCENIA NIEPOKALANEMU SERCU NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

O Maryjo, Matko Boga i nasza Matko, uciekamy się do Ciebie w tej godzinie cierpienia. Jesteś naszą Matką, miłujesz nas i znasz nas: nic, co nosimy w sercu, nie jest przed Tobą ukryte. Matko miłosierdzia, tak wiele razy doświadczyliśmy Twojej opatrznościowej czułości, Twojej obecności, która przywraca nam pokój, ponieważ Ty zawsze prowadzisz nas do Jezusa, Księcia Pokoju.

My jednak zgubiliśmy drogę do pokoju. Zapomnieliśmy o nauce płynącej z tragedii minionego wieku, o poświęceniu milionów poległych podczas wojnach światowych. Zlekceważyliśmy zobowiązania podjęte jako Wspólnota Narodów i wciąż zdradzamy marzenia narodów o pokoju oraz nadzieje ludzi młodych. Staliśmy się chorzy z chciwości, zamknęliśmy się w nacjonalistycznych interesach, pozwoliliśmy, by sparaliżowały nas obojętność i egoizm. Woleliśmy lekceważyć Boga, żyć w naszym fałszu, podsycać agresję, niszczyć życie i gromadzić broń, zapominając, że jesteśmy opiekunami naszego bliźniego i wspólnego domu, który dzielimy. Poprzez wojnę rozszarpaliśmy Ziemski ogród, grzechem zraniliśmy serce naszego Ojca, który pragnie, abyśmy byli braćmi i siostrami. Staliśmy się obojętni na wszystkich i wszystko z wyjątkiem nas samych. A teraz ze wstydem mówimy: przebacz nam, Panie!

W nędzy grzechu, w naszych trudach i słabościach, w tajemnicy nieprawości zła i wojny, Ty, Najświętsza Matko, przypominasz nam, że Bóg nas nie opuszcza, ale wciąż patrzy na nas z miłością, pragnąc nam przebaczyć i nas podnieść. To On dał nam Ciebie a Twoje Niepokalane Serce uczynił schronieniem dla Kościoła i ludzkości. Z Bożej dobroci jesteś z nami i przeprowadzasz nas z czułością nawet przez najbardziej skomplikowane dziejowe zakręty.
Zatem uciekamy się do Ciebie, pukamy do drzwi Twego Serca, my, Twoje umiłowane dzieci, które w każdym czasie niestrudzenie nawiedzasz i zachęcasz do nawrócenia. W tej mrocznej godzinie przyjdź nam z pomocą i pociesz nas. Powtarzaj każdemu z nas: „Czyż oto nie jestem tu Ja, twoja Matka?”. Ty wiesz, jak rozplątać pęta naszego serca i węzły naszego czasu. W Tobie pokładamy nadzieję. Jesteśmy pewni, że Ty, zwłaszcza w chwili próby, nie gardzisz naszymi prośbami i przychodzisz nam z pomocą.

Tak właśnie uczyniłaś w Kanie Galilejskiej, gdy przyspieszyłaś godzinę działania Jezusa i zapowiedziałaś Jego pierwszy znak w świecie. Gdy uczta zamieniła się w smutek, powiedziałaś Mu: „Nie mają wina” (J 2, 3). O Matko, raz jeszcze powtórz to Bogu, bowiem dziś zabrakło nam wina nadziei, zniknęła radość, rozmyło się braterstwo. Zagubiliśmy człowieczeństwo, zmarnowaliśmy pokój. Staliśmy się zdolni do wszelkiej przemocy i wszelkiego zniszczenia. Jakże pilnie potrzebujemy Twojej matczynej interwencji.

Przyjmij więc, o Matko, to nasze błaganie.
Ty, Gwiazdo morza, nie pozwól, byśmy zostali rozbitkami w czasie wojennej burzy.
Ty, Arko Nowego Przymierza, inspiruj plany i drogi pojednania.
Ty, „Ziemio nieba”, zaprowadź w świecie Bożą zgodę.
Ugaś nienawiść, usuń pragnienie zemsty, naucz nas przebaczenia.
Uwolnij nas od wojny, zachowaj świat od zagrożenia nuklearnego.
Królowo Różańca Świętego, rozbudź w nas pragnienie modlitwy i miłości.
Królowo rodziny ludzkiej, wskaż narodom drogę braterstwa.
Królowo pokoju, wyjednaj światu pokój.

Niech Twój płacz, o Matko, poruszy nasze zatwardziałe serca. Niech łzy, które za nas przelałeś, sprawią, że znów zakwitnie owa dolina, którą wysuszyła nasza nienawiść. I choć nie milknie zgiełk broni, niech Twoja modlitwa usposabia nas do pokoju. Niech Twoje matczyne dłonie będą ukojeniem dla tych, którzy cierpią i uciekają pod ciężarem bomb. Niech Twoje macierzyńskie objęcie pocieszy tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i swej ojczyzny. Niech Twoje bolejące Serce poruszy nas do współczucia i przynagli do otwarcia drzwi i opieki nad zranioną i odrzuconą ludzkością.

Święta Boża Rodzicielko, gdy stałaś pod krzyżem, Jezus, wskazując na ucznia obok Ciebie, powiedział Ci: „Oto syn Twój” (J 19, 26): w ten sposób zawierzył Tobie każdego z nas. Następnie do ucznia, do każdego z nas, rzekł: „Oto Matka twoja” (w. 27). Matko, chcemy Cię teraz przyjąć w naszym życiu i w naszej historii. W tej godzinie ludzkość, wyczerpana i zrozpaczona, stoi wraz z Tobą pod krzyżem. I potrzebuje zawierzyć się Tobie, potrzebuje poprzez Ciebie poświęcić się Chrystusowi. Naród ukraiński i naród rosyjski, które czczą Cię z miłością, uciekają się do Ciebie, a Twoje Serce bije dla nich i dla wszystkich narodów zdziesiątkowanych przez wojnę, głód, niesprawiedliwość i nędzę.

My zatem, Matka Boga i nasza Matko, uroczyście zawierzamy i poświęcamy Twojemu Niepokalanemu Sercu siebie samych, Kościół i całą ludzkość, a zwłaszcza Rosję i Ukrainę. Przyjmij ten nasz akt, którego dokonujemy z ufnością i miłością; spraw, aby ustały wojny, i zapewnij światu pokój. Niech „tak”, które wypłynęło z Twojego Serca, otworzy bramy dziejów dla Księcia Pokoju; ufamy, że poprzez Twoje Serce, nastanie jeszcze pokój. Tobie więc poświęcamy przyszłość całej rodziny ludzkiej, potrzeby i oczekiwania narodów, niepokoje i nadzieje świata.

Niech za Twoim pośrednictwem Boże Miłosierdzie rozleje się na ziemię i niech słodki rytm pokoju na nowo kształtuje nasze dni. Niewiasto, któraś powiedziała Bogu „tak” i na którą zstąpił Duch Święty, przywróć pośród nas Bożą harmonię. Ożyw nasze oschłe serca, Ty, któraś jest „żywą nadziei krynicą”. Ty, któraś utkała człowieczeństwo Jezusa, uczyń nas budowniczymi komunii. Ty, która przemierzałaś nasze drogi, prowadź nas drogami pokoju. Amen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto