Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jaśle oddano hołd niezłomnym. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle Marek Dybaś
Powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w piątek, 1 marca, w Jaśle. Obchodzone są od 2011 roku, gdy Sejm ustanowił dzień 1 marca świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy nie chcieli podporządkować Polski Związkowi Radzieckiemu i nie pozwalali narzucić jej obywatelom ustroju komunistycznego.

W samo południe przed pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, autorstwa Andrzeja Pityńskiego, przy placu Żwirki i Wigury oddano hołd niezłomnym. Uroczystość miała bardzo patriotyczny charakter z podniesieniem flagi państwowej, hymnem, apelem pamięci. Złożono kwiaty i zapalono znicze.

W uroczystości wzięły udział rodziny Żołnierzy Niezłomnych – Władysława Rosoła, Karola Żabińskiego i Eugeniusza Niziołka.

- Zakończenie II wojny światowej nie przyniosło Polakom upragnionej wolności. Rzeczpospolita znalazła się w radzieckiej strefie wpływów, a władze przejęli komuniści wspomagani przez siły sowieckie. Środowiska niepodległościowe, które podczas wojny zwalczały hitlerowskiego okupanta nie mogły się pogodzić z nowym zniewoleniem i podjęły walkę także zbrojną. Tych uczestników kolejnego powstania narodowego określa się mianem żołnierzy wyklętych. W czasach PRL komunistyczne władze starały się pamięć o nich wymazać bądź też znieważyć, określając ich mianem pospolitych bandytów. Mam nadzieję, że obecnie też się nie da ich wymazać

– mówił starosta jasielski Adam Pawluś.

- Żołnierze Wyklęci prowadzili działania wywiadowcze, chronili polskich patriotów przed szykanami i zbrodniami władz komunistycznych, szczególnie ze strony Urzędu Bezpieczeństwa oraz podtrzymywali ducha narodowego wśród społeczeństwa. Część z nich podjęła walkę zbrojną, tworząc grupy lub oddziały partyzanckie

– przypomniał starosta.

W Jaśle i powiecie jasielskim dużą aktywność przejawiała organizacja Młodzież Wielkiej Polski związana ze Stronnictwem Narodowym. Działali w tej organizacji m.in. Franciszek Gorgosz, Ludwik Ochwat, Ludwik Gowin, Jerzy Patroś, Marian Skrzypek, Stanisław Skrzypek, Mieczysław Szetela, Bronisław Pięta, Tadeusz Wiśniowski, Władysław Szwaja, Zygmunt Waśko, Marcin Wątroba, Stanisław Leń. Kierownikiem Młodzieży Wielkiej Polski na powiat jasielski był początkowo Stanisław Dybka, a później Marian Skrzypek. Ich celem było prowadzenie działalności w duchu katolicko-narodowym, a także działania na rzecz odsunięcia komunistów od władzy. W latach 1945-46 działacze Młodzieży Wielkiej Polski trzykrotnie wysadzali pomnik wdzięczności. Wykonawcą był uczeń jasielskiego gimnazjum Stanisław Gleń z grupą ubezpieczających go kolegów. Za ten czyn został w 1946 roku aresztowany i torturowany w pomieszczeniach w Jaśle i Rzeszowie. Skazany został na 5 lat więzienia. Na podstawie amnestii wyszedł na wolność w marcu 1947 roku. Nadal był inwigilowany i szykanowany przez władze komunistyczne, nie mogąc nigdzie znaleźć pracy.

Starosta jasielski przypomniał sylwetkę Danuty Siedzikównej „Inki”, będącej symbolem młodych wyklętych.

– Powinna stać się autorytetem dla młodego pokolenia Polaków. Zależy mi na tym, żebyście wy młodzi ludzie zobaczyli w niej bohaterkę. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy minister edukacji Barbara Nowacka chce usunąć z podstawy programowej między innymi chrzest Polski, zwycięstwo grunwaldzkie czy Żołnierzy Wyklętych. W programie szkolnym może zabraknąć również Sienkiewicza, Prusa czy Słowackiego. Sytuacja ta przypomina opisaną przez Adama Mickiewicza w pierwszej księdze „Pana Tadeusza”, którą nowe władze również chcą usunąć

– podkreślił Adam Pawluś.

- Oby słowa naszego wieszcza narodowego nie stały się prorocze. Oby historia nie zatoczyła koła, a Polska pozbawiona swojej tożsamości narodowej, niezawisłości, nie stała się zależna od ościennych państw. Dbajmy i pamiętajmy o Żołnierzach Wyklętych. To nasza tożsamość. Wzorem Żołnierzy Wyklętych walczmy o naszą ojczyznę

– dodał starosta jasielski.

Kwiaty przed pomnikiem złożyli m.in. senator Alicja Zając, asystent poseł Marii Kurowskiej – Rafał Jarosz, asystent posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy – Mateusz Lechwar, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz i wiceprzewodniczący sejmiku Wojciech Zając, delegacja władz powiatu jasielskiego na czele ze starostą Adamem Pawlusiem i wicestarostą Stanisławem Pankiewiczem, delegacja władz miasta Jasła na czele z przewodniczącym Rady Miejskiej Jasła Henrykiem Rakiem, wójtowie gmin: Jasło – Wojciech Piękoś oraz Skołyszyna – Bogusław Kręcisz, przedstawiciele NSZZ Solidarność, Stowarzyszenia „Solidarni” w Jaśle, służb mundurowych, instytucji, zakładów pracy, szkół, a także mieszkańcy Jasła oraz rodziny Żołnierzy Niezłomnych.

Wartę honorową zaciągnęła młodzież z Jednostki Strzeleckiej 2091 im. generała Józefa Hallera z Zespołu Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkoły Rolniczej w Trzcinicy.

Rano odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym tropem”, którego organizatorem był Zespół Szkół nr 3 w Jaśle. Przed tablicą poświęconą Adamowi Lazarowiczowi w I Liceum Ogólnokształcącym delegacja Stowarzyszenia „Solidarni” zapaliła znicze. Kwiaty złożono także na grobach żołnierzy wyklętych na Starym Cmentarzu w Jaśle.
Wieczorem w kościele farnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona została msza święta w intencji Ojczyny i Żołnierzy Wyklętych, poprzedzona różańcem Stowarzyszenia „Solidarni”.

Organizatorem uroczystości był Powiat Jasielski, a współorganizatorami: Miasto Jasło, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, NSZZ „Solidarność” Region Podkarpacie i Stowarzyszenie „Solidarni” w Jaśle.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto