Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znicz pamięci i kwiaty na grobie Żołnierza Niezłomnego w Bączalu Dolnym

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Wójt Gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz zapalił światło pamięci na grobie podporucznika Bronisława Smasia w Bączalu Dolnym
Wójt Gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz zapalił światło pamięci na grobie podporucznika Bronisława Smasia w Bączalu Dolnym Gmina Skołyszyn
Wójt Gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz zapalił światło pamięci na grobie podporucznika Bronisława Smasia, jednego z Żołnierzy Niezłomnych działających na terenie gminy Skołyszyn. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Bączalu Dolnym.

Ppor. Bronisław Smaś urodził się w 1922 roku w Bączalu Górnym, jako syn Jana i Heleny z domu Cichoń. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej należał do Związku Strzeleckiego. W 1942 roku został zabrany przez Niemców na roboty przymusowe. W 1943 roku wstąpił do Armii Krajowej i przeszedł przeszkolenie wojskowe. Został zaprzysiężony przez ks. Floriana Zająca, proboszcza bączalskiego. Należał do oddziału Bączal, Placówka Skołyszyn, Obwód Jasło, Okręg Kraków. Brał udział w kilku akcjach sabotażowych pod dowództwem Karola Żabińskiego. W czerwcu 1948 roku został aresztowany przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Jaśle. Podczas przesłuchiwana był bity i maltretowany. Później został przewieziony do więzienia w Sanoku, gdzie przebywał do stycznia 1949 roku. W 1952 roku podjął pracę w Karpackich Zakładach Gazowniczych w Jaśle. W 1982 przeszedł na emeryturę. W latach 90. XX wieku został awansowany do stopnia podporucznika rezerwy Wojska Polskiego. Posiadał uprawnienia kombatanckie. Zmarł w 2016 roku, przeżywszy 94 lata. Spoczywa na Nowym Cmentarzu w Bączalu Dolnym.

Z terenu Gminy Skołyszyn brali aktywny udział w konspiracyjnych walkach o niepodległość i suwerenność Rzeczpospolitej po 1945: ks. Florian Zając - proboszcz w Bączalu Dolnym od 1939 do 1948 roku, kapelan Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej okręgu jasielskiego; Karol Żabiński ps. "Edward" - dowódca plutonu NOW / AK na Ziemi Skołyszyńskiej, Stanisław Żabiński, Stanisław Opiela, Kazimierz Grzywacz, Bronisław Cichoń, Stanisław Cichoń, Czesław Cichoń, Albin Filus, Jan Skrzyszowski (zmarł w 1950 r. w Zakładzie Karnym we Wronkach), Bronisław Smaś i Józef Pięta – zastrzelony w 1945 r. przez funkcjonariuszy MO.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto