Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Figura Matki Bożej Niepokalanej w Jaśle zostanie odnowiona. Renowację sfinansuje Stowarzyszenie im. Stanisława Zająca

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Figura na postumencie stoi na rogu ulic Metzgera i Floriańskiej, w pasie drogowym DK 28. Wkrótce rozpoczną się prace konserwacyjno - renowacyjne
Figura na postumencie stoi na rogu ulic Metzgera i Floriańskiej, w pasie drogowym DK 28. Wkrótce rozpoczną się prace konserwacyjno - renowacyjne Bogdan Hućko
Mocno zniszczona zabytkowa figura Matki Bożej Niepokalanej, stojąca na wysokim postumencie przy ul. Floriańskiej w Jaśle zostanie odrestaurowana i uratowana przed całkowitą degradacją. Wkrótce – jeżeli tylko aura pozwoli – rozpoczną się przy rzeźbie prace konserwatorskie.

Figura na postumencie stoi na rogu ulic Metzgera i Floriańskiej, w pasie drogowym DK 28. Nie wiadomo kto ufundował i wybudował kapliczkę. Według autora wielu publikacji o kapliczkach, figurach i krzyżach przydrożnych Zdzisława Świstaka, pochodzi z końca XVIII wieku. Skrupulatnemu i dociekliwemu regionaliście nie udało się ustalić ani fundatorów, ani też kiedy została wzniesiona.

Rozbieżności i wątpliwości jest sporo, bowiem według Urzędu Miasta w Jaśle, kamienna rzeźba Matki Bożej Niepokalanej wykonana została w 1906 roku. Figura została wpisana do gminnej ewidencji zabytków Miasta Jasła Zarządzeniem nr III/53/2014 Burmistrza Miasta Jasła z dnia 19.05.2014 r. w sprawie: utworzenia gminnej ewidencji zabytków dla miasta Jasła.

W Jaśle potocznie figura nazywana jest Matką Bożą Kolejarzy ze względu na pobliską stację PKP. Była czczona i otaczana atencją przez pracowników kolei, co potwierdził nam, emerytowany maszynista pociągów Stanisław Zając.

– Jeżeli prowadziłem pociąg w kierunku Rzeszowa lub Zagórza, to zawsze się przeżegnałem, prosząc o szczęśliwy kurs. W drodze powrotnej dziękowałem Matce Bożej za bezpieczny powrót

– wspomina kolejarz.

- Pamiętam z dzieciństwa, że było tu przejście przez tory i ciuchcie zwalniały, a kolejarze z szacunkiem ściągali swoje kaszkietówki i wypuszczali parę z komina. Ludzie z Górki Klasztornej, idąc rano do pracy i cała chmara dzieci w drodze do szkoły, mijając figurkę pobożnie się żegnało, otrzymując błogosławieństwo na cały dzień. Dzisiaj pociągi już nie puszczają pary, bo nie mają kominów, pieszym jak na złość zlikwidowano dogodne przejście, ale figura została tylko jakoś zapomniana. Zaniedbana z resztkami odpadającej farby, ale z kwiatami u stóp i palącymi się lampkami

– z sentymentem wspomina dawne lata mieszkanka Jasła.

Kapliczka po przebudowie DK28 znalazła się w pasie drogowym, którym zarządcą jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie, natomiast właścicielem Skarb Państwa reprezentowany przez Starostę Jasielskiego.

Władze Miasta Jasła wystąpiły do starosty i GDDKiA o zabezpieczenie rzeźby. W ubiegłym roku radni miejscy zdecydowali o przekazaniu 20 tysięcy złotych, jako dofinansowanie prac konserwatorsko – remontowych figury. Wielu mieszkańców miasta nie kryło oburzenia coraz gorszym stanem postumentu i rzeźby.

Starosta Adam Pawluś mocno zaangażował się w załatwienie wszystkich formalności, pozwoleń i zgód od GDDKiA. Renowacją figury zajęło się Stowarzyszenie im. Stanisława Zająca.

– Mamy zabezpieczenie finansowe na prace konserwatorsko – renowacyjne od darczyńców i sponsorów. Wkrótce się rozpoczną. Są one w dużym stopniu uzależnione od aury

– powiedział nam Jerzy Sołtys, prezes Stowarzyszenia im. Stanisława Zająca. Wykonawcą będzie konserwator zabytków Mariusz Wrona.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto