Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na terenie Trzcinicy, Opacia i Bączala Dolnego powstanie zbiornik o powierzchni 32 hektarów

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
RZGW Rzeszów
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie planuje budowę na 32 hektarach w miejscowościach Bączal Dolny, Opacie i Trzcinica suchego zbiornika wodnego. Zbiornik będzie mógł pomieścić pół miliona litrów sześciennych wody i będzie ograniczał możliwości zalania mieszkańców przez potok Młynówka. Koszt budowy oszacowano na ok. 32 mln zł.

Wysokość piętrzenia wody będzie nie większa jak 10 metrów. Zapora będzie miała długość 170 metrów. Oprócz budowy zbiornika mają powstać wały przeciwpowodziowe wzdłuż Młynówki, zostaną rozebrane i zbudowane przepusty i mosty nad rzeką, w planach jest też przebudowa dróg lokalnych oraz istniejącej infrastruktury podziemnej i naziemnej. Inwestor planuje też rozbiórkę istniejących zabudowań gospodarczych. W planach nie ma przesiedleń.

Zakres inwestycji obejmuje tereny zlokalizowane wzdłuż rzeki Młynówka od nasypu drogi krajowej relacji Gorlice – Jasło w Trzcinicy, do obszaru czaszy projektowanego zbiornika. Inwestor zakłada wykonanie zbiornika poprzez przegrodzenie koryta cieku groblą ziemną, nawiązując budową do istniejącego terenu (dolina rzeki Młynówka). W centralnej części zlokalizowane będą żelbetonowe upusty denne, które pozwolą na ciągły przepływ wody w cieku.
Według projektantów zbiornik nie będzie miał dużego wpływu na siedliska zwierząt. Okres zatrzymywania wody w zbiorniku wynosić ma 3-4 doby, co nie powinno mieć ujemnego wpływu n a znajdujący się w czaszy zbiornika obszar Natura 2000.

Młynówka, to potok o długości około 12 km, który wypływa spod wierzchołka wzgórza Jodłowiec. Przepływa przez Bączal Górny, Bączal Dolny, Opacie i Trzcinicę. Zlewnia potoku jest zlokalizowana na Pogórzu Ciężkowickim. Obecnie teren, na którym planowany jest zbiornik stanowi obszar Natura 200 „Łąki nad Młynówką”.

- Do chwili obecnej został zrealizowany następujący zakres prac: wykonano prace geodezyjno–pomiarowe, dokumentację geotechniczną, obliczenia hydrauliczne i hydrologiczne a także wariantowanie lokalizacyjne i technologiczne - przekazał nam Krzysztof Gwizdak, Kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej
RZGW w Rzeszowie.

W 2019 r. został opracowany wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia wraz z kartą informacyjną przedsięwzięcia.

Zadanie jest na etapie uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W kwietniu 2019 roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie złożył do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji tego przedsięwzięcia. Dyrektor RDOŚ rozpatrując wniosek w postanowieniu z czerwca 2019 r. nałożył obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko równocześnie ustalając zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

- RZGW w Rzeszowie w roku 2019r. zleciło wykonanie prac kameralnych i inwentaryzacji dendrologicznej, a w ubiegłym roku wykonana została pierwsza część inwentaryzacji przyrodniczej - przekazał kierownik K.Gwizdak. W tym roku zostanie zlecone dokończenie inwentaryzacji przyrodniczej oraz opracowanie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowiskowo, który następnie zostanie przedłożony do RDOŚ w Rzeszowie.


ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto