MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nadal trwa śledztwo po skłusowaniu wilka w Beskidzie Niskim. Prokuratura nie postawiła nikomu zarzutów

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Wilk zastrzelony w okolicach Olchowca (Nadleśnictwo Dukla) w Beskidzie Niskim
Wilk zastrzelony w okolicach Olchowca (Nadleśnictwo Dukla) w Beskidzie Niskim Fot. Zenon Wojtas/ Magurski Park Narodowy
Prokuratura Okręgowa w Krośnie nadal prowadzi śledztwo w sprawie wilka skłusowanego w okolicy Olchowca w Beskidzie Niskim. Śledztwo prowadzone jest w sprawie. Na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Śledztwo prowadzone jest przez prokuraturę od kilku miesięcy.

- Na obecnym jego etapie nikomu nie przedstawiono zarzutów. Trwają czynności śledcze o szerokim zakresie procesowym, w tym uzupełniające przesłuchania świadków. Prokuratura otrzymała materiały z czynności sekcyjnych. W dalszym toku śledztwa będą wykonywane czynności kryminalistyczne z zakresu genetyki sądowej. Z uwagi na dobro śledztwa oraz kontynuację rozpoczętych zakresów czynności dowodowych, dalsze szczegółowe informacje nie są udzielane

– poinformowała prokurator Marta Kolendowska-Matejczuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krośnie.

Przypomnijmy – 19 listopada 2023 r. najprawdopodobniej podczas zbiorowego polowania w okolicach Olchowca w Beskidzie Niskim został zastrzelony wilk. Policję powiadomił pracownik Magurskiego Parku Narodowego.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że prawdopodobnie podczas polowania, postrzelono wilka. Truchło zwierzęcia zostało zabezpieczone. W tej sprawie zatrzymana została jedna osoba, która przewoziła truchło wilka koparko-ładowarką. We wnętrzu tzw. łyżki znajdowało się truchło wilka

– mówił nam nazajutrz po zdarzeniu, w listopadzie ubiegłego roku, podkomisarz Paweł Buczyński, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.

Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Krośnie, łowczy okręgowy Bartosz Bialik w rozmowie po polowaniu 19 listopada ub. roku, podkreślał w rozmowie z „Nowinami”, że ze względu na dzikość terenu i bliskość granicy ze Słowacją, gdzie do wilków można strzelać, sprawa musi być dokładnie wyjaśniona.
Łowczy okręgowy pytany przez nas czy myśliwy mógł na przykład pomylić wilka z innym zwierzęciem, Bartosz Bialik nie odpowiedział wprost.

– Jeżeli polowanie jest zbiorowe, to i tak każdy myśliwy indywidualnie podejmuje decyzję o wykonaniu strzału. Powinien się kierować wszystkimi zasadami bezpieczeństwa i wiedzą, którą powinien posiadać. Za każde naciśnięcie spustu myśliwy bierze pełną odpowiedzialność. Myślę, że więcej nie muszę tłumaczyć

– dodał łowczy.

Do zdarzenia doszło na terenie Nadleśnictwa Dukla, w sąsiedztwie Magurskiego Parku Narodowego. Zastrzelony wilk to samiec alfa, przywódca stada. Na tuszy zwierzęcia widoczna była rana postrzałowa.

W Magurskim Parku Narodowym – według szacunkowych danych – żyje około 20-23 osobników w trzech watahach.

To drugi przypadek zastrzelenia wilka w Beskidzie Niskim. W grudniu 2022 r. ten drapieżnik został zastrzelony w pobliżu Huty Polańskiej na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Sprawcy nie ustalono i śledztwo zostało umorzone.

Wilki są prawnie chronione w Polsce od 1988 r. Drapieżniki są chronione także dyrektywą siedliskową UE oraz Konwencją Berneńską. Wilk znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych i ginących w Polsce, a także na czerwonej liście gatunków zagrożonych w Karpatach.

Drapieżniki wyrządzają szkody. Są coraz częściej widywane w pobliżu domostw. W 2023 r. do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Rzeszowie wpłynęły 143 zgłoszenia o szkodach wyrządzonych przez wilki. Łączne straty oszacowano na kwotę ponad 360 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto