MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nadal trwa śledztwo po skłusowaniu wilka w Beskidzie Niskim. Prokuratura nie postawiła nikomu zarzutów

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Wilk zastrzelony w okolicach Olchowca (Nadleśnictwo Dukla) w Beskidzie Niskim
Wilk zastrzelony w okolicach Olchowca (Nadleśnictwo Dukla) w Beskidzie Niskim Fot. Zenon Wojtas/ Magurski Park Narodowy
Prokuratura Okręgowa w Krośnie nadal prowadzi śledztwo w sprawie wilka skłusowanego w okolicy Olchowca w Beskidzie Niskim. Śledztwo prowadzone jest w sprawie. Na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Śledztwo prowadzone jest przez prokuraturę od kilku miesięcy.

- Na obecnym jego etapie nikomu nie przedstawiono zarzutów. Trwają czynności śledcze o szerokim zakresie procesowym, w tym uzupełniające przesłuchania świadków. Prokuratura otrzymała materiały z czynności sekcyjnych. W dalszym toku śledztwa będą wykonywane czynności kryminalistyczne z zakresu genetyki sądowej. Z uwagi na dobro śledztwa oraz kontynuację rozpoczętych zakresów czynności dowodowych, dalsze szczegółowe informacje nie są udzielane

– poinformowała prokurator Marta Kolendowska-Matejczuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krośnie.

Przypomnijmy – 19 listopada 2023 r. najprawdopodobniej podczas zbiorowego polowania w okolicach Olchowca w Beskidzie Niskim został zastrzelony wilk. Policję powiadomił pracownik Magurskiego Parku Narodowego.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że prawdopodobnie podczas polowania, postrzelono wilka. Truchło zwierzęcia zostało zabezpieczone. W tej sprawie zatrzymana została jedna osoba, która przewoziła truchło wilka koparko-ładowarką. We wnętrzu tzw. łyżki znajdowało się truchło wilka

– mówił nam nazajutrz po zdarzeniu, w listopadzie ubiegłego roku, podkomisarz Paweł Buczyński, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.

Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Krośnie, łowczy okręgowy Bartosz Bialik w rozmowie po polowaniu 19 listopada ub. roku, podkreślał w rozmowie z „Nowinami”, że ze względu na dzikość terenu i bliskość granicy ze Słowacją, gdzie do wilków można strzelać, sprawa musi być dokładnie wyjaśniona.
Łowczy okręgowy pytany przez nas czy myśliwy mógł na przykład pomylić wilka z innym zwierzęciem, Bartosz Bialik nie odpowiedział wprost.

– Jeżeli polowanie jest zbiorowe, to i tak każdy myśliwy indywidualnie podejmuje decyzję o wykonaniu strzału. Powinien się kierować wszystkimi zasadami bezpieczeństwa i wiedzą, którą powinien posiadać. Za każde naciśnięcie spustu myśliwy bierze pełną odpowiedzialność. Myślę, że więcej nie muszę tłumaczyć

– dodał łowczy.

Do zdarzenia doszło na terenie Nadleśnictwa Dukla, w sąsiedztwie Magurskiego Parku Narodowego. Zastrzelony wilk to samiec alfa, przywódca stada. Na tuszy zwierzęcia widoczna była rana postrzałowa.

W Magurskim Parku Narodowym – według szacunkowych danych – żyje około 20-23 osobników w trzech watahach.

To drugi przypadek zastrzelenia wilka w Beskidzie Niskim. W grudniu 2022 r. ten drapieżnik został zastrzelony w pobliżu Huty Polańskiej na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Sprawcy nie ustalono i śledztwo zostało umorzone.

Wilki są prawnie chronione w Polsce od 1988 r. Drapieżniki są chronione także dyrektywą siedliskową UE oraz Konwencją Berneńską. Wilk znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych i ginących w Polsce, a także na czerwonej liście gatunków zagrożonych w Karpatach.

Drapieżniki wyrządzają szkody. Są coraz częściej widywane w pobliżu domostw. W 2023 r. do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Rzeszowie wpłynęły 143 zgłoszenia o szkodach wyrządzonych przez wilki. Łączne straty oszacowano na kwotę ponad 360 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto