Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiesław Hap i Adam Pawluś uhonorowani medalami Reipublicae Memoriae Meritum

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Uhonorowani Krzyżami Wolności i Solidarności oraz medalami Reipublicae Memoriae Meritum podczas Podkarpackiego Kongresu Pamięci w Rzeszowie - Jasionce
Uhonorowani Krzyżami Wolności i Solidarności oraz medalami Reipublicae Memoriae Meritum podczas Podkarpackiego Kongresu Pamięci w Rzeszowie - Jasionce Mikołaj Bujak (IPN)
Historyk i regionalista Wiesław Hap oraz starosta jasielski Adam Pawluś zostali uhonorowani medalami Reipublicae Memoriae Meritum. Wręczył im prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki podczas odbywającego się w Rzeszowie Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej.

Kapituła Medalu Reipublicae Memoriae Meritum za wybitne zasługi w działalności publicznej i społecznej dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w latach 1917-1990 oraz wspieranie Instytutu Pamięci Narodowej w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej wyróżniła srebrnym medalem Wiesława Hapa i brązowym medalem Adama Pawlusia.

Uroczystość odbyła się w centrum G2A Wystawienniczo – Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie – Jasionce podczas odbywającego się Podkarpackiego Kongresu Pamięci, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Wiesław Hap jest instruktorem harcerskim w stopniu harcmistrza, nauczycielem, wychowawcą, historykiem, regionalistą, społecznikiem, opiekunem Miejsc Pamięci Narodowej, działaczem kultury i członkiem NSZZ „Solidarność”. Jest autorem ponad trzystu artykułów i kilkunastu książek. Wiesław Hap jest koordynatorem, opiekunem i autorem działań w zakresie opieki nad Miejscami Pamięci Narodowej w Jaśle. Jako historyk i pedagog prowadzi pozalekcyjne Koło Historyczno-Regionalne, jest autorem wielu projektów i programów z zakresu wychowania patriotycznego i historycznego. Jest organizatorem lub współorganizatorem licznych konkursów historycznych, wycieczek, rajdów, biwaków w trakcie których młodzi ludzie poznają historię i zabytki, często też porządkując znajdujące się tam cmentarze wojenne, głównie z pierwszej i drugiej wojny światowej. Wraz z uczniami opiekuje się Miejscami Pamięci Narodowej. Jest też członkiem Społecznego Komitetu Ochrony i Renowacji Zabytków Starego Cmentarza w Jaśle. Jako radny miejski dwóch kadencji stał m.in. na czele Komisji Pamięci Narodowej Miasta Jasła (która pracowała nad oszacowaniem zniszczeń dokonanych w Jaśle przez Niemców w 1944 r.) oraz przewodniczył Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej Jasła. Przez kadencję społecznie przewodniczył też Radzie Muzeum Regionalnego w Jaśle. Pielęgnując Miejsca Pamięci Narodowej i kultywując pamięć o przeszłości oraz historii narodu polskiego przez wiele lat utrzymywał współpracę z kombatantami, AK-owcami, Inwalidami Wojennymi, Sybirakami i Rodzinami Katyńskimi. Za swoją działalność społeczną wyróżniony licznymi odznaczeniami i nagrodami. Przez wiele lat wspierał działania pionu edukacyjnego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie.

Adam Pawluś. Od października 1980 r. aktywnie działał w NSZZ „Solidarność”. Był przewodniczącym Komisji Zakładowej w Zakładzie Handlu w Jaśle Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Rolniczych „Samopomoc Chłopska”. 13 grudnia 1981 r. w Jaśle sporządził w celu rozpowszechniania tekst ulotki nawołującej do nieposłuszeństwa wobec władzy w okresie obowiązywania stanu wojennego. Zatrzymany 25 lutego 1982 r., tymczasowo aresztowany postanowieniem Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Rzeszowie z 27 lutego 1982 r. Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego w Warszawie 31 marca 1982 r. skazał Adama Pawlusia na karę 3 lat pozbawienia wolności i pozbawienia praw publicznych na okres dwóch lat. Został osadzony w Areszcie Śledczym w Rzeszowie, a następnie w Zakładzie Karnym w Hrubieszowie. 19 kwietnia 1983 r. Rada Państwa skorzystała z prawa łaski w stosunku do Adama Pawlusia, przez warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary pozbawienia wolności. Postanowieniem z 3 listopada 1983 r. Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego w Warszawie na podstawie amnestii z 1983 r. darował mu karę pozbawienia wolności oraz karę pozbawienia praw publicznych. Adam Pawluś działał w strukturach podziemnych NSZZ „Solidarność” w Jaśle i woj. krośnieńskim, kolportował wydawany przez Komisję Koordynacyjną NSZZ „Solidarność” Biuletyn Informacyjny. Działał również w Duszpasterstwie Ludzi Pracy w Jaśle. Od 1987 r. uczestniczył w pracach Komisji Interwencji i Praworządności NSZZ „Solidarność” Podkarpacia. Był członkiem utworzonej w marcu 1989 r. w Jaśle Międzyzakładowej Komisji Organizacyjnej NSZZ „Solidarność”. Objęty był zastrzeżeniem wyjazdów zagranicznych w latach 1985-1989 wniesionych przez RUSW Jasło. Był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Samorządowiec, od 2016 r. Starosta Powiatu Jasielskiego. Na pełnionym stanowisku kontynuuje swoją patriotyczną działalność poprzez udział i organizację licznych uroczystości państwowych, współpracując przy tym z Oddziałem IPN w Rzeszowie. Inicjator pięciu upamiętnień w Jaśle. Szczególną troską Adam Pawluś otacza kwestie dotyczące upamiętnienia wydarzeń z 1944 r. – zagłady Jasła dokonanej przez okupanta niemieckiego, m.in. poprzez realizację wystawy, która została zaprezentowana w Parlamencie Europejskim (Bruksela). Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2008 r.) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2019 r.).

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto