Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosna na Jasielszczyźnie. Dziś jej pierwszy dzień, zobacz jak przyroda budzi się do życia [ZDJĘCIA]

IA
Przyroda powoli budzi się do życia, choć na najbliższe dni meteorolodzy zapowiadają przymrozki.
Przyroda powoli budzi się do życia, choć na najbliższe dni meteorolodzy zapowiadają przymrozki. Marek Dybaś
Dziś, 20 marca, rozpoczyna się astronomiczna wiosna, kalendarzowa ma swój początek w sobotę, 21 marca. Nasz fotoreporter uchwycił, jak przyroda pięknie budzi się do życia na Jasielszczyźnie.

Astronomiczna wiosna nie zawsze pokrywa się z tą kalendarzową. Przypada w równonoc wiosenną, czyli wtedy, gdy dzień i noc mają tyle samo godzin. W 2020 roku astronomiczna wiosna rozpocznie się 20 marca.

Z biegiem lat astronomiczny początek wiosny będzie wypadał coraz wcześniej. Z dostępnych informacji wynika, że w 2048 roku prawdopodobnie termin ten przypadnie już na 18.03. A za niespełna 100 lat - w 2102 roku - pierwszy dzień wiosny powitamy 13 marca.

Równonoc

Według kalendarza wiosna zaczyna się 21 marca, ale często bywa, że nie pokrywa się ona z tą astronomiczną. Tę określa równonoc wiosenna, po nastąpieniu której Słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej półkulę północną, a słabiej półkulę południową. Wtedy dzień i noc trwają tyle samo czasu. W tym roku astronomiczna wiosna ma się zacząć 20 marca około godziny 4:50. Równonoc kończy się wraz z nadejściem przesilenia letniego i nadejściem lata. Wraz z nadejściem wiosny dni robią się coraz dłuższe, a noce krótsze.
Równonoc a kalendarzowa wiosna

Równonoc wiosenna to moment, kiedy Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym to promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Od równonocy marcowej przez blisko pół roku biegun północny będzie bliżej Słońca niż jego południowy odpowiednik. Podsumowując, równonoc wiosenna to moment przecięcia przez Słońce równika niebieskiego w trakcie jego wędrówce z południa na północ. Równonoc wiosenna zwiastuje początek astronomicznej wiosny, która trwa aż do przesilenia letniego.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto