Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasło pamięta o prof. Szymonie Wierdaku. W tym roku mija 140. rocznica urodzin wybitnego botanika

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Obchody 140. rocznicy urodzin prof. Szymona Wierdaka odbyły się w Generatorze Nauki GEN w Jaśle
Obchody 140. rocznicy urodzin prof. Szymona Wierdaka odbyły się w Generatorze Nauki GEN w Jaśle Generator Nauki GEN w Jaśle
Generator Nauki GEN w Jaśle upamiętnił 140. rocznicę urodzin prof. Szymona Wierdaka, znakomitego botanika leśnego, dendrologa, działacza ochrony przyrody i krajoznawstwa, wieloletniego redaktora naczelnego czasopisma „Sylwan” (1920 – 1946) i Rocznika Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego (od 1926 r.).

W Generatorze Nauki GEN w Jaśle 22 listopada odbyły się obchody 140. rocznicy urodzin prof. Szymona Wierdaka. Głównym celem, jaki przyświecał organizacji wydarzenia, było przybliżenie mieszkańcom Jasła sylwetki tego znakomitego botanika oraz działacza ochrony przyrody. W sali audytoryjnej GEN-u oprócz uczniów jasielskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, leśników i przedstawicieli władz samorządowych, obecni byli także potomkowie naukowca.

Misją Generatora Nauki GEN w Jaśle jest popularyzacja nauki oraz wspieranie edukacji szkolnej dzieci i młodzieży, ale także organizacja warsztatów naukowych, koordynowanie projektów edukacyjnych oraz popularyzacja wiedzy o ludziach nauki urodzonych w Jaśle lub z tym miastem związanych.

- Gromadzimy się dzisiaj w miejscu, któremu patronują Ignacy Łukasiewicz, Rudolf Weigl i Hugo Steinhaus. To oczywiście postaci powszechnie znane. Pamiętajmy jednak, że z Jasłem związani byli również ludzie mniej znani, którzy wnieśli swój wkład w rozwój różnych dziedzin nauki. Niedawno mieliśmy okazję uczestniczyć w premierze filmu o Adamie Lorecie, twórcy Lasów Państwowych. Dzisiaj z kolei upamiętniamy postać profesora Szymona Wierdaka, również związanego z leśnictwem. Spotkania, takie jak to dzisiejsze, dają nam możliwość poznania bardzo ciekawych postaci oraz poszerzania swojej wiedzy

– mówił burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie dr Edward Marszałek przedstawił szczegółowy rys biograficzny prof. Szymona Wierdaka. Przywiózł także archiwalne egzemplarze czasopisma „Sylwan”, którego profesor był wieloletnim redaktorem naczelnym. Zgromadzeni w sali audytoryjnej uczniowie jasielskich szkół podstawowych nr 1 i nr 4 oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle z zaciekawieniem wertowali strony leciwych publikacji.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce Artur Paczkowski omówił z niuanse gospodarki leśnej. Podzielił się przy tym wieloma ciekawostkami na temat obszarów leśnych, nad którymi Nadleśnictwo Kołaczyce sprawuje swoją pieczę. Uczestnicy środowego wydarzenia dowiedzieli się między innymi o tym, jakie atrakcje turystyczne kryją pobliskie lasy. Okazuje się na przykład, że w Odrzykoniu rośnie jedno z najwyższych drzew na terenie województwa podkarpackiego. Daglezja zielona mierzy sobie blisko 60 metrów wysokości.

Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle Bartosz Leśniak przybliżył słuchaczom klimat, w jakim między innymi Szymonowi Wierdakowi przyszło zdobywać wiedzę w jasielskim gimnazjum, na początku ubiegłego stulecia. Referat zawierał pełen zabawnych anegdot i fragmentów wspomnień absolwentów szkoły.

W obchodach uczestniczyła rodzina profesora Szymona Wierdaka.

– Przyjechałam wraz z małżonkiem do Jasła prosto z Janowa Lubelskiego, gdzie mieszkamy. Proszę mi wybaczyć, gdyby łamał mi się głos. Od blisko roku, w moim sercu bardzo mocno pracowało to, jak upamiętnić imię wuja Szymona. Droga młodzieży, bardzo wam dziękuję, że jesteście tutaj dzisiaj. Dla profesora Szymona Wierdaka nauka była przywilejem, dla was jest obowiązkiem. Profesor urodził się w wielodzietnej, średnio-zamożnej rodzinie chłopskiej. Było tę rodzinę stać na to, aby wykształcić jednego syna. Dlatego proszę was, uczcie się. Wujowi Szymonowi jestem szczególnie wdzięczna za jego wielkie serce. To on właśnie sponsorował naukę mojego taty w szkole stolarskiej w Rudniku

– wspominała Urszula Solińska-Surma, wnuczka siostry prof. Szymona Wierdaka, Marii.
Do Jasła, specjalnie na jasielskie obchody 140. rocznicy urodzin prof. Szymona Wierdaka, przyjechał również Zbigniew Wierdak z rodziną, który jest wnukiem brata botanika.

Prof. Szymon Wierdak pochodził z Kobylan (gmina Chorkówka, powiat krośnieński), gdzie urodził się 26 października 1883 r. w rodzinie małorolnych chłopów, którą stać było tylko na wykształcenie jednego z sześciorga dzieci. Po ukończeniu szkoły ludowej uczył się w C.K. Gimnazjum w Jaśle, które ukończył w 1903 r. Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Odbył roczną obowiązkową służbę wojskową w armii austriackiej, a po powrocie z wojska kontynuował naukę w Uniwersytecie Jagiellońskim. Po zakończeniu studiów uzyskał prawo do nauczania historii naturalnej jako przedmiotu głównego oraz fizyki i matematyki jako przedmiotów szkolnych dodatkowych.
Pracę zawodową rozpoczął zaraz po zakończeniu studiów. Uczył między innymi w gimnazjum w Borszczowie na Podolu, gdzie zastał go wybuch Wielkiej Wojny. Wrócił do Krakowa i uczył przyrody w III Krakowskim Gimnazjum oraz matematyki w II Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego.
Po zakończeniu I wojny światowej wrócił do zawodu. Równocześnie we współpracy z prof. Marianem Raciborskim, jednym z pionierów ruchu ochrony przyrody, pogłębiał swoją wiedzę botaniczną.
Związany był z kilkoma uczelniami: Krajową Szkołą Gospodarstwa Lasowego we Lwowie, Politechniką Lwowską (Katedra Botaniki Lasowej na Wydziale Rolniczo – Lasowym) i Uniwersytetem Jagiellońskim (Katedra Botaniki Leśnej Wydziału Rolno – Leśnego).
Podczas wojny z bolszewikami w 1920 roku uczestniczył w obronie Lwowa.
Zmarł w Krakowie 18 września 1949 r.

Partnerami wydarzenia organizowanego przez Generator Nauki GEN w Jaśle i Miasto Jasło byli: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Krosno i I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto