Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy parafii w Krempnej powstaje olbrzymia farma fotowoltaiczna [ZDJĘCIA]

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Przy krempiańskiej parafii powstała spółka Park Energii Słonecznej Parafii Rzymskokatolickiej Świętego Maksymiliana Kolbe. W planach przedsiębiorstwa jest zagospodarowanie terenu w pobliżu kościoła, który dotychczas był wykorzystywany jedynie co celów rolniczych. Na budowę farmy fotowoltaicznej spółka przy parafii dostała z podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego dotację w kwocie ponad 700 tys. zł (całkowity koszt to 1,1 mln zł). Powstająca farma wytwarzać będzie moc wystarczającą nawet dla 40 domów.

Chodzi o teren nieopodal kościoła parafialnego w Krempnej. Na ponad 1000 mkw. zbudowano już stelaż pod panele fotowoltaiczne z kształtek ze stali ocynkowanej i aluminiowych, umożliwiający montaż paneli fotowoltaicznych pod ustalonym kątem. Na stelażu planowane jest zamontowanie 700 paneli fotowoltaicznych. Całkowita moc zainstalowanych paneli wyniesie 199,5 kW.

Na stelażu zamontowane będzie 5 szt. falowników (inwerterów) o mocy co najmniej 36 kW każdy, przetwarzających energię elektryczną ze stałoprądowej na zmiennoprądową wraz z niezbędnymi urządzeniami do przyłączenia do sieci energetycznej. Planuje się także montaż stacji transformatorowej o mocy 250 kVA podwyższającej napięcie z 400/230 V do 15 kV.

Montaż instalacji objętych projektem oraz ich użytkowanie nie powoduje zagrożeń dla środowiska oraz higieny i zdrowia użytkowników obiektu oraz ich otoczenia. Obiekt będący przedmiotem opracowania wraz z wyposażeniem nie posiada negatywnego wpływu na środowisko, działki sąsiednie oraz tereny przyległe – nie powodują emisji hałasu, wibracji, zakłóceń elektrycznych, promieniowania, zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby. Obiekt z uwagi na niewielką wysokość nie powoduje szczególnego zacieniania otoczenia, zaś charakter użytkowania pozwala na zachowanie biologicznie czynnego terenu działki poza konieczną powierzchnią zabudowaną. Inwestycja jest położona poza obszarami Natura 2000 oraz nie oddziałuje na te obszary.

Instalacja pracować będzie przez 24 godziny na dobę przez cały rok. Produkcja energii elektrycznej będzie uzależniona od natężenia promieni słonecznych. Żywotność paneli szacowana jest przez ich producentów na około od 25 do 30 lat. Po tym czasie przeprowadzone będzie badanie wydajności instalacji i podjęcie decyzji czy funkcjonowanie instalacji zostanie zakończone lub czy zużyte panele zostaną zastąpione nowymi
i funkcjonowanie instalacji będzie kontynuowane. W przypadku uszkodzenia pojedynczego panelu, będzie on demontowany i odsyłany do naprawy do producenta lub wytypowanego serwisu.


**ZOBACZ TAKŻE:

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto