Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 1 maja wzrosły czynsze w Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Znamy przyczynę podwyżki

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
fot. Archiwum
Od 1 maja wzrosły czynsze naliczane przez JSM. Jak każda podwyżka budzi to zrozumiałe niezadowolenie mieszkańców. Czy to było konieczne? – pytają oburzeni mieszkańcy.

- Z dniem 1 maja zmuszeni byliśmy zmienić stawki opłat czynszowych niezależnych od Spółdzielni tj. za dostawę energii cieplnej, wody oraz za odbiór ścieków komunalnych. Począwszy od 1 kwietnia nastąpił znaczny wzrost cen zakupu energii cieplnej. Uwzględniając wyniki rozliczenia wydatków na zakup energii cieplnej w ubiegłym roku spółdzielnia zdecydowała się uruchomić zmiany miesiąc później - informują władze Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Podwyżki objęły wszystkie nieruchomości do których jest dostarczana energia cieplna na potrzeby przygotowania ciepłej wody (1,66 – 1,89 zł/m3 brutto) oraz te nieruchomości, w których użytkownicy lokali nie mają zawartych umów na dostawę wody i odbiór ścieków (0,23 zł/m3 brutto). Stałe miesięczne opłaty abonamentowe naliczane przez JSM pozostały na niezmienionym poziomie. Podwyżki z tytułu dostawy energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania były zróżnicowane i dotyczyły 62 nieruchomości (0,02 – 0,45 zł/m2 brutto), w 39 nieruchomościach opłaty zaliczkowe za centralnego ogrzewanie pozostały na niezmienionym poziomie.

Wysokość podwyżki w danej nieruchomości lub odstąpienie od niej warunkowane było wynikami rozliczenia za ubiegły rok kalendarzowy tych nieruchomości z tytułu dostawy energii cieplnej na potrzeby c.c.w.u. i c.o. - Nie była to decyzja łatwa i miła, ale konieczna, aby zapewnić płynność finansową i bezpieczeństwo nieprzerwanego dostarczania mediów do zarządzanych nieruchomości - informuje Spółdzielnia.

Dla mieszkańców osiedla Na Kotlinę to jest bardzo odczuwalna podwyżka i odbije się na domowych portfelach. Podwyżki obejmują nie tylko opłaty za podgrzanie wody, ale również i za c.o. O podwyżkach za dostawę wody i odbiór ścieków mieszkańców 6-ciu budynków na tym osiedlu poinformował bezpośrednio dostawca wody tj. MPGK w Jaśle. - Mamy nadzieję, że będzie to ostatni tak duży wzrost energii cieplnej dla tego osiedla, gdyż w bieżącym roku rusza pełną parą modernizacja sieci przesyłowych wraz z budową indywidualnych węzłów cieplnych w każdym budynku realizowana przez dostawcę energii cieplnej tj. MPGK sp. z o.o - tłumaczą władze JSM.

Tłumaczą, że są opłaty niezależne od spółdzielni i te, których wysokość zależy od administracji JSM. Niezależne, to m.in taryfy, które stanowią o zmianie cen zakupu wody, odbioru ścieków i dostawy energii cieplnej na terenie miasta Jasła i które dotyczą wszystkich odbiorców usług świadczonych przez MPGK sp. z o.o w Jaśle, niezależnie od tytułu prawnego do lokalu czy nieruchomości.

- Często słyszymy od naszych mieszkańców, że np. w Warszawie albo innym mieście, opłaty czynszowe są znacznie niższe niż u nas w Jaśle. Lokatorzy są tym wręcz oburzeni, nie patrzą jednak skąd ta na pierwszy rzut oka niezrozumiała dysproporcja. Wyjaśnienie przynosi już pobieżna nawet analiza pozycji cząstkowych naliczanych czynszów tych zależnych i niezależnych od zarządcy nieruchomości. Warto porównywać nie tylko wysokość czynszu, ale przede wszystkim zwracać uwagę na ceny jednostkowe, szczególnie w tych pozycjach, które są rozliczane wg. rzeczywistych wielkości zakupu i zużycia (woda, c.o., śmieci)

- podsumowują władze Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.


**ZOBACZ TAKŻE:

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto